12/02/2023
Leontario BC 18 10 25 12 - 65 -
Young Ballers BC 14 17 17 13 - 61 -

Ασταμάτητο το Leontario, κέρδισε και τους πρωτοπόρους!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου το φορμαρισμένο Leontario αναμετρήθηκε με τους πρωτοπόρους Young Ballers στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Evolution. Σε ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Αργύρη Κωνσταντιδέλη επικράτησε με 65-61, ούσα πιο ψύχραιμη στις ειδικές καταστάσεις. Εννέα διαδοχικές ήττες για το Leontario, δεύτερη φετινή ήττα για την ομάδα του Μιχάλη Στεφανάκου. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Παθιασμένο ξεκίνημα από τις δύο ομάδες στο κλειστό των Λιοσίων, με το Leontario να ξεκινά καλύτερα το παιχνίδι και τους Ballers να απαντούν στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι βρήκαν στήριγμα στους Πλαγιαννάκο (7π.), Βόσικα (4π.), Λάππα (3π.) και Τσιαντή (3π.), ενώ οι Βριλησσιώτες απάντησαν με Βούλγαρη (4π.), Ζορμπάνο (4π.), Δ.Κ. Παππά (3π.), Κρόκο (2π.) και Ανδρεάδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Ballers ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους και, με το δίδυμο Βούλγαρης (6π.) – Ανδρεάδης (4π.) να ξεχωρίζει, πήραν κεφάλι στο σκορ. Το Leontario, παρά την προσπάθεια των Βόσικα (3π.), Βλάχου (3π.), Λάππα (2π.) και Σκούρα (2π.) διένυσε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα, κλείνοντας το ημίχρονο στο -3. Σκορ ημιχρόνου, 28-31.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Κωνσταντιδέλη πάτησε γερά το γκάζι, με το δίδυμο Βόσικας (10π.) – Πλαγιαννάκος (9π.) να μοιάζει ασταμάτητο. Οι Ballers, ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, χάρη στα καλάθια των Ανδρεάδη (6π.), Βούλγαρη (4π.), Δ.Κ. Παππά (3π.), Μουζάκη (2π.) και Στεφανάκου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-48.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Ballers, βρίσκοντας λύσεις από τους Ανδρεάδη (5π.) και Η.Κ. Παππά (5π.) έδειξαν ικανοί να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα, όμως το Leontario βρήκε τον τρόπο να διαχειριστεί την κατάσταση. Τα μεγάλα σουτ των Πλαγιαννάκου (7π.), Λάππα (2π.) και Τσιαντή (2π.) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, σκοτώνοντας ψυχολογικά τους Ballers που έδειξαν αδικαιολόγητα σημάδια παραίτησης στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Στο τέλος του αγώνα, το Leontario είχε 13/32 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 15/20 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 23 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 14/44 δίποντα, 8/41 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 23 πόντους και double-double, έχοντας 4/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Βούλγαρης 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος, Βλάχος 3 (1), Βόσικας 18 (2), Γεωργογαλάς, Ζαβιτσάνος, Κορωνάκης, Κωνσταντιδέλης, Λάππας 8, Πλαγιαννάκος 23 (4), Σκούρας 6, Τσιαντής 7 (1).

Young Ballers (Στεφανάκος): Ανδρεάδης 17 (3), Βούλγαρης 16 (1), Ζορμπάνος 5 (1), Κρόκος 2, Μουζάκης 4, Παππάς Δ.Κ 8 (2), Παππάς Η.Κ. 7 (1), Στεφανάκος 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.