11/11/2019
L' Ovelha Negra 10 9 20 6 - 45 -
3ple-G 15 13 12 11 - 51 -

Ασταμάτητοι” 3-ple G …με τρία καλά δεκάλεπτα!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Πλάτωνα, οι L' Ovelha Negra υποδέχτηκαν τους 3-ple G. Σε ένα ακόμη παιχνίδι του πρώτου ομίλου της Development League, φιλοξενούμενοι με κορυφαίους τους Καζαφέρη(11π.) και Σκούρα(11π.) επικράτησαν επί της μαχητικής παρέας των Μαριόλη(16π.), Χρυσανθόπουλου(10π.) και Γρηγορόπουλου(10π.) που αντιστάθηκε παρά τις απώλειές της. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 45-51, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος για να βρουν καλύτερα τα πατήματά τους.

Το σκορ άνοιξαν οι 3ple- G με oκτώ σερί πόντους από Καζαφέρη(2π.), Λούμπα(4π.) και Σκούρα(2π.), αλλά η απάντηση ήρθε από τη εύστοχη βολή του Κοκκινέλη στο έκτο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους σε όλη την περίοδο με τον Σκούρα να γράφει οκτώ προσωπικούς πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους στα τελευταία λεπτά με τέσσερις πόντους του Κοκκινέλη και τέσσερις του Μαριόλη, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-15.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με τέσσερις πόντους του Μαριόλη γράφοντας το 16-17, αλλά οι 3ple-G με Δημακόπουλο, Καζαφέρη, Σκούρα, Μανιουδάκη και Λούμπα έγραψαν 13 συνολικούς πόντους χτίζοντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας. Στα τελευταία πέντε λεπτά τέσσερις ακόμη πόντοι του Μαριόλη για τους Negra, έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 19-28.

Δυναμικά ξεκίνησαν στην τρίτη περίοδο οι L’Ovelha Negra γράφοντας δέκα συνολικούς πόντους στα πρώτα τρισήμιση λεπτά, με Γρηγορόπουλο(4π.), Μαριόλη(2π.), Χρυσανθόπουλο(2π.) και Κοκκινέλη(2π.) για το 30-33. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Αποστολάκη και Λούμπα, αλλά επτά ακόμη πόντοι των γηπεδούχων από Μαριόλη, Γρηγορόπουλο και Κοκκινέλη, έγραψαν το 39-37. Το τρίποντο του Καζαφέρη στην λήξη της περιόδου διαμόρφωσε το σκορ σε 39-40.

Στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έγραψαν μόλις έξι συνολικούς πόντους με τους Κοκκινέλη, Χρυσανθόπουλο και Γρηγορόπουλο, ενώ οι 3ple -G κράτησαν το ρυθμό τους σημειώνοντας 11 συνολικούς πόντους με τους Καζαφέρη, Αποστολάκη, Μανιουδάκη, Σκούρα και Βαγενά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 45-51.

Στο τέλος του αγώνα οι L’ Ovelha Negra είχαν 20/40 δίποντα(50%), 0/17 τρίποντα(0,0%) και 5/23 βολές(21,7%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, πραγματοποίησαν 16 κλεψίματα ενώ έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα οι 3ple-G είχαν 16/39 δίποντα(41%), 5/17 τρίποντα(29,4%) και 4/6 βολές (66,7%). Αντίστοιχα πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 23 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Μαριόλης με 16 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα(63,6%) και 2/11 βολές(18,2%) ενώ μάζεψε 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Σπύρος Σκούρας με 11 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα(71,4%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 1/2 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 7 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γράψας, Μαριόλης 16, Γενάρης, Χρυσανθόπουλος 10, Γρηγορόπουλος 10, Κοκκινέλης 9

3ple -G (Γιαννακάκης): Δημακόπουλος 5, Αποστολάκης 5(1), Καζαφέρης 11(3), Καπώνης 2, Μανιουδάκης 4, Κολιοκώτσης, Βαβουδής 3(1), Λούμπας 8, Βαγενάς 2, Σκούρας 11

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, με ωραίες φάσεις μέσα στις δύο ρακέτες, ενώ δεν έλειψαν και οι ανατροπές.