Μίνωες 13 22 15 22 - 72 -
Basket Maniacs 12 10 11 10 - 43 -

Ασταμάτητοι Μίνωες!

Τη μοναξιά της κορυφής γι' ακόμα μία αγωνιστική απολαμβάνουν οι Μίνωες καθώς ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Basket Maniacs σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους Μίνωες να αποκτούν προβάδισμα βραχείας κεφαλής, χάρη στα καλάθια των Γκατζιά, Συκά και Αλτσαντζή. Για τους Maniacs οι Τσαλής και Αρβανιτίδης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-10 με τους Αλτσαντζή και Βογιατζή και "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι "Μανιακοί" έκαναν πολλά λαθη, έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθ και είδαν τους Τσαλή και Στενάκη να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά.

Πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση έβαλαν οι γηπεδούχοι, αφού με καλάθια των Βογιατζή, Αλτσαντζή και Συκά εκτόξευσαν την διαφορά στο +20. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, προσπάθησαν με ατομικές ενέργειες να κερδίσουν τις εντυπώσεις χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 50-33.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά είχε φτάσει σε... δυσθεώρητα ύψη. Οι Μίνωες δοκίμασαν διάφορα συστήματα εν όψει συνέχειας και οι Παπασταμος και Αλεξόπουλος ταυτόχρονα συνδέθηκαν με το καλάθι. Οι "Μανιακοί" παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, γνώρισαν δίκαια την ήττα και έμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-6. Το τελικό σκορ ήταν με τους Μίνωες να κάνουν το 10/10 στην Development League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αλτσαντζής με 20 πόντους (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/45 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/41 δίποντα, 4/30 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Μίνωες(Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 7 (1), Αλτσαντζής 20 (1), Βήχος 6, Βογιατζής 12, Γκατζιάς 3 (1), Παπασταμος 6, Συκάς 18 (1)

Basket Maniacs(Δημητριάδης): Αρβανιτίδης 3 (1), Δημητριάδης, Καλαμιώτης 9, Μπένος, Σασσάς, Γ. Στασινόπουλος 3, Σ. Στασινόπουλος 5, Στενάκης 4, Τσαλής 15 (3)

Τι μας άρεσε: Το κυρίαρχο μπάσκετ των νικητών από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.