09/11/2021
New York Pic-Knicks 13 17 14 14 - 58 -
Κλειώ 12 22 11 10 - 55 -

Ασταμάτητοι οι ΝΥ Pic Knicks!

Για την τέταρτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development II League οι ΝΥ Pic Knicks (3-0) υποδέχτηκαν στο Basketaki Arena την Κλειώ (0-3) και μετά από μάχη σαράντα λεπτών πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους διατηρεί τόσο το αήττητο όσο και στην κορυφή του ομίλου !

Οι ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά επιλέγοντας αμφότερες άμυνες ζώνης που κράτησαν χαμηλά το τέμπο. Το σκοράρισμα αποδείχθηκε μια μονομαχία των Ζαχαριάδη(6) & Καλαλή (7) για το 13-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το τανγκό διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν επιθετικές λύσεις από τους Νάννο (5), Αθανασίου & Ζαχαριάδη (από 4). Στον αντίποδα οι αντίπαλοι τους βρήκαν εκτός του Καλαλή και δεύτερο εκτελεστή στο πρόσωπο του Κατσάτου (από 9π οι δυο τους) και με επιμέρους 2-7 πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-34).