16/06/2022
Μίνωες 13 10 11 6 - 40 -
Gran Μανάρια 13 12 17 14 - 56 -

Ασταμάτητα τα Gran Manaria!

Το τέσσερα στα τέσσερα έκαναν το βράδυ της Τετάρτης 15 Ιουνίου τα Gran Manaria στο Μενίδι, καθώς με την εξαιρετική τους άμυνα και την σοβαρότητα στην επίθεση, επικράτησαν σχετικά εύκολα με 40-56 απέναντι στους Μίνωες.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και το σκορ να είναι ισόπαλο 13 – 13.Ο Τσίγκος ήταν ο ιθύνων νους με άψογη οργάνωση και 4 πόντους, με τον Νερούτσο πρώτο σκόρερ με 6 πόντους για τους φιλοξενούμενους , ενώ για τους Μίνωες ξεχώρισαν ο Δημόπουλος με 4 πόντους και ο Κυριακόπουλος με τρίποντο, με τρεις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν ξανά ισορροπημένο, με τα Μανάρια να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 23 – 25. Νερούτσος και Αλεξανδρίδης οδηγούσαν τους προπορευόμενους με 4 πόντους έκαστος, ενώ για τους γηπεδούχους ο Δημόπουλος ήταν μπροστάρης με 4 πόντους, με τον Μπουραζάνη να ακολουθεί με 3 και τον Μάρκο να προσθέτει ένα καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο τα Manaria έλεγξαν τον ρυθμό, πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ξέφυγαν με 34-42. Τσίγκος και Ηλίας τραβούσαν το κουπί με 4 πόντους, με τον Καραμπούλα να σκοράρει από τα 6.75, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε μακράν ο Α. Αλεξόπουλος με 6 πόντους, με Γκατζιά και Παγώνα να βάζουν από ένα καλάθι.

Οι Μίνωες δεν μπόρεσαν να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού στο τέταρτο δεκάλεπτο, σκοράροντας μόνο 6 πόντους(Δημόπουλος 4, Παγώνας). Στην αντίπερα όχθη, τα Manaria έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με τους Νερούτσο- Σκληρό να ηγούνται με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, έφτασαν στο τελικό 40-56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρηστος Σκληρός με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Δημόπουλος με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Μίνωες είχαν 14 / 40 δίποντα, 2 /20 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Τα Manaria είχαν 22 / 44 δίποντα, 3 / 17 τρίποντα, 3 / 5 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Μίνωες(Μάρκος): Ν.Αλεξόπουλος, Α.Αλεξόπουλος 6,Γκατζιάς 4, Δημόπουλος 11, Κυριακόπουλος 3, Μάρκος 2, Μπαχάς 4, Μπουραζάνης 3, Παγώνας 7.

Gran Manaria(Πρέμπος): Αλεξανδρίδης 4 (9ρ.), Ηλίας 4, Καμπόλης 4, Καραμπούλας 3, Κατσαρός,Λιάκος , Νερούτσος 17, Σκιαδόπουλος 5(8ρ.), Σ.Σκληρός, Χ.Σκληρός 9(11ρ.),Ι.Τσίγκος 10.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των νικητών στην άμυνα!