21/11/2021
Magoofyδες 20 15 12 10 - 57 -
Pitser Bironia 19 23 18 19 - 79 -

Ασταμάτητα τα Pitser Bironia!

Για την 8η αγωνιστική της Master League, τα Pitser Bironia κέρδισαν στο κλειστό γήπεδο της 10Academy τους Magoofydes , με σκορ 79 – 57 !

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετα ισσοροπημένο και για τις δύο ομάδες. Εκατέρωθεν οι παίχτες μπήκαν πολύ δυναμικά μέσα στο παρκέ δείχνοντας τις προθέσεις τους για θετικό αποτέλεσμα. Για τους Magoofydes ξεχώρισε ο Καρβέλης με 7 πόντους , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τζώλος με 12(!) προσωπικούς πόντους σε 10 μόλις λεπτά αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου , το παιχνίδι άρχισε σιγά σιγά να γέρνει προς τα Pitser Bironia. Με όμορφες ομαδικές προσπάθειες κατάφερναν είτε με σουτ έξω από το ζωγραφιστό είτε με τρίποντες βόμβες , να διασπούν την άμυνα των γηπεδούχων . Ο Χατζηλιάδης ανέλαβε ρόλο ηγέτη σε αυτό το δεκάλεπτο και με προσωπικές ενέργειες οδήγησε την ομάδα του στην ανάπαυλα με ένα προβάδισμα της τάξης των 7 πόντων ( 35 – 42 ) .

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις αξιόλογες προσπάθειες από τους Magoofydes για μείωση του σκορ ( είτε μέσω του Μπουτζης (8 π.) είτε μέσω του Βασιλειάδη (4π) ) , οι φιλοξενούμενοι είχαν σε εξαιρετικό φεγγάρι την τριάδα Χατζηλιάδη- Ονταμπαζογλου-Τζώλο. Εν ολίγοις είχαν το κοκκαλάκι της νυχτερίδος !

Στο τελευταίο και διαδικαστικό δεκάλεπτο , οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν ακόμα και στο +25 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο +22 ( 57 – 79 ) . Αξίζει να σημειωθεί πως τα Pitser Bironia , κατέβηκαν με 5 παίχτες , και για δεύτερο σερί παιχνίδι καταφέρνουν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με αυτό τον αριθμό παιχτών !!!

Magoofydes : Δεδόπουλος , Μπουτζης 17 , Σαββίδης , Γελαδάρης 9 , Λουλούδης 4 , Καρβέλης 11 , Βασιλειάδης 10 , Παυλίδης 6

Pitser Bironia : Χατζηνικολάου 6 , Χατζηλιάδης 24 ,  Ονταμπαζογλου 10 , Τζώλος 30 , Φιρτινίδης 9