28/01/2024
Remal Madri 21 14 18 11 - 64 -
Porto Raftors 7 8 10 16 - 41 -

Ασταμάτητη η Remal Madri!

Το ξεκίνημα ανήκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Κουσιορή, αφού με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και την πολύ καλή απόδοση των Λουκόπουλου και Πολύδωρου, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 21-7! Πρώτος σκόρερ των Raftors ήταν ο Νικολάου με 3 πόντους!

Κατά τη διάρκεια της δεύτερης στροφής του παιχνιδιού, η άμυνα αποτέλεσε εκ νέο οδηγό για την Remal Madri, ενώ καθοριστική ήταν τόσο η συμβολή του Λουκόπουλου, όσο και εκείνη του εκπληκτικών Πλάτωνα Ρηγόπουλου και Πρίφτη, οι οποίοι με τα πεπραγμένα τους, βοήθησαν την ομάδα τους να πάει στα αποδυτήρια έχοντας είκοσι ποντους διαφορά(35-15)! Από την άλλη πλευρά, ο Καραγιάννη αποτέλεσε τη μοναδική επιθετική όαση για τους φιλοξενούμενους με 5 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Λουκόπουλο να προσθέτει 9 πόντους στην πλούσια συλλογή του, βρέθηκαν στο τέλος της περιόδου στο συν είκοσι οκτώ με σκορ 53-25! Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μπαντουβάκης είχε 5 πόντους!

Το τέταρτο η Remal δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα, κράτησε τη διαφορά που είχε δημιουργήσει και έφτασε πανάξια σε ακόμη μια νίκη με σκορ 64-41!

Betsson MVP ο Ηλίας Πολύδωρος με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Μπαντουβάκης είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 19/43 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 5/11 βολές, 55 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/37 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/17 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Remal Madri(Κουσιορής): Αγαδάκος 5, Αποστόλου 4 Δαβιδέλης, Λουκόπουλος, 19, Νικάκης 10, Παπαϊωάννου 5, Πολύδωρος 8, Πρίφτης 8, Σ.Ρηγόπουλος 2, Π.Ρηγόπουλος 3.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Καλδέλης 4, Καραγιάννης 10, Μπαντουβάκης 13, Νικολάου 5, Σαβίτσκι 4, Σιαχάμης 2, Σουγιουλτζής 3.

Τι μας άρεσε : Μα τι άλλο, η απόδοση του Πλάτων Ρηγόπουλου!