04/12/2019
TECHbuddy - - - - - 51 -
Bar Χελώνα - - - - - 39 -

Ασταμάτητη για ακόμα μια φορά η TECHbuddy!

Το βράδυ της Τετάρτης, στα γήπεδα του Προμηθέα Πατρών, στον Καστελόκαμπο, η TechBuyddy αναμετρήθηκε με την BarΧελώνα. Οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα και πρόσφεραν θέαμα. Παρόλα αυτά, το team του Γιάννη Βαλέρη επικράτησε έναντι της BarΧελώνας η οποία είχε τον Καστή και τον Σπανό σε εξαιρετική μέρα. Τα παλικάρια του Βαλέρη πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και την νίκη με σκορ 51-39 έναντι στις «χελώνες»!

Ισορροπημένη σε γενικές γραμμές ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μέτρια επιθετικά αλλά με πολύ όρεξη για άμυνα. Δυνατά άρχισε η Tech με 1 τρίποντο του Μπιλιάνη ενώ 2 καλάθια είχε ο πάντα αξιόπιστος Παπαδημητρόπουλος. Η Bar απάντησε με τους 4 πόντους του Καστή και το τρίποντο του Σπανού για το τελικό 14-13.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν μία μίμηση του 1ου. Με την επίθεση να δυσκολεύει τις δύο ομάδες, οι προπονητές ζήτησαν επιμονή και σκληράδα στην άμυνα. Αυτός ήταν ένας από τους λόγος που το σκορ της 2ης περιόδου ήταν χαμηλό (7-8). Το μοναδικό του τρίποντο στο παιχνίδι έβαλε ο Σωτήρης Κατσιγιάννης ενώ από 3 είχαν οι Καστής και Λαμπρόπουλος για την BX!

Η ζημία για τις «χελώνες» έγινε στην 3η περίοδο του αγώνα όπου η Tech τις διέλυσε. Με μπροστάρη το «βουνό» Κωσταντόπουλο (8) και με τον Μενεγή να ακολουθεί (6), η TechBuddy έτρεξε ένα σερί 20-3 και δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 17 πόντων. Η BarΧελώνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και παρά την προσπάθεια της έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Με τον Καστή να ηγείται της επίθεσης με 7, η ομάδα του Σπανού κατάφερε να μειώσει αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει το παιχνίδι. Ως αποτέλεσμα, η Tech πήρε ακόμα μία νίκη και «σκαρφάλωσε» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου BPL!

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Παπαδημητρόπουλος με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ (1-12), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 30:34 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 4/8 δίποντα (50%). Για την Bar ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Σπήλιος Καστής με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ (6-10), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 40 λεπτά! Σούταρε 7/13 δίποντα (53,8%), 0/3 τρίποντα (0%) και 3/6 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 20/48 δίποντα (41,7%), 3/9 τρίποντα (33,3%), 2/8 βολές (25%), 40 ριμπάουντ (7-33), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 τάπες και 17 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 13/36 δίποντα (36,1%), 3/27 τρίποντα (11,1%), 4/12 βολές (33,3%), 38 ριμπάουντ (12-26), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη.

TechBuddy (Μακεδόνας): Βαλέρης 9, Κατσιγιάννης Σ.3, Μπιλιάνης 3, Παπαδημητρόπουλος 8 (13 ριμπ),Κατσιγιάννης Α., Αμπατζής 7, Μενεγής 8, Κωνσταντόπουλος 13.

BarΧελώνα (Καστής Θ.): Σκιαδάς 3, Λαμπρόπουλος 5, Καστής 17 (16 ριμπ), Τσίρος, Σταθόπουλος 1 (9 ριμπ), Σπανός 13.

Τι μας άρεσε: Η εμπειρία του Μενεγή και η ηγεσία του Βαλέρη!