30/01/2024
Respect 21 20 22 17 - 80 -
Metal Warriors BC 10 12 13 11 - 46 -

Ασταμάτητη η αρμάδα των Respect!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Respect. Οι Μυλωνάς, Γρίδας και Γλαντζής είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Respect να έχουν το προβάδισμα με 21-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Respect συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα, ενώ οι Metal Warriors BC φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Τσολακίδη και Φωτακάκη δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Respect να έχουν διαφορά 19 πόντων, 41-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια συνέχεια του θριαμβευτικού παιχνιδιού των Respect. Οι Μυλωνάς, Γρίδας και Γλαντζής συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους, ενώ η ομάδα των Metal Warriors BC φαινόταν να μην έχει απαντήσεις καθώς οι ανάσες τους πλέον δεν ήταν αρκετές. Η διαφορά στο σκορ έφτασε τους 28 πόντους, με το σκορ να είναι 63-35 υπέρ των Respect.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Respect συνέχισαν το απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι Metal Warriors BC, αντίθετα, φάνηκαν να μην έχουν πλέον ενέργεια λόγω τον αριθμό των ατόμων. Οι παίχτες των Respect διατήρησαν τον ρυθμό τους, ενισχύοντας τη διαφορά και φτάνοντας στο τελικό σκορ 80-46.

MVP του αγώνα είναι ο Ευθύμιος Μυλωνάς ο οποίος πέτυχε Double Double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Metal Warriors BC είναι ο Στέφανος Τσολακίδης ο οποίος έβαλε 12 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Respect: Αξάς 9, Αμοιρίδης 3, Ανδρεάδης, Γλαντζής 10, Γρίδας 12, Μολυβιάτης 3, Μυλωνάς 17, Νεδελκόπουλος 10, Ξένος 7(1), Πολύζος, Χατζάκης 9

Metal Warriors BC: Ανουσάκης, Βασιλειάδης 6, Κουπαράνης 2, Μιχαηλίδης 3(1), Παναγιωτίδης 3(1), Παπαβασιλείου 6, Τσολακίδης 12(2), Φωτακάκης 14(1)