01/11/2021
Souvlakers 21 13 22 14 - 70 -
Στιφάδο Bulls 23 22 20 20 - 85 -

Ασταμάτητοι και ανίκητοι οι Στιφάδο Bulls!

Την μοναξιά της κορυφής της Elite League συνεχίζουν να απολαμβάνουν οι Στιφάδο Bulls, καθώς κέρδισαν και τους Souvlakers με 70-85 και έκαναν το 7/7!

Εντυπωσιακό ήταν το θέαμα που παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Στιφάδο Bulls να προηγούνται με 21-23, μετά από 11 πόντους του Μυστιλόγλου, 4 του Πρόκου και 4 του Jay Jay. Ο Αγγελόπουλος με τρία τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, 5 πόντους είχε ο Τοκατλίδης, 4 ο Δάμης και ένα τριποντάκι ο Μελιτζάνης.

Στην δεύτερη περίοδο την σκυτάλη στην επίθεση των φιλοξενούμενων πήρε ο Πρόκος και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Παγουλάτου, έδωσαν στην ομάδας του διψήφια διαφορά 11 πόντων, 34-45. Τους Souvlakers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Barkshire, ενώ από 3 πόντους είχαν οι Αγγελόπουλος, Δάμης και Μελιτζάνης.

Με τον Μυστιλόγλου να παίρνει εκ νέου μπρος και να σκοράρει 10 πόντους και τον Πρόκο να τον ακολουθεί με 5, η ομάδα του Κοσμίδη έδειχνε να καθαρίζει το ματς, όταν βρέθηκε στο +17, 41-58, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Ποντίκη δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 11 πόντους του Τοκατλίδη, δύο τρίποντα του Μελιτζάνη και ένα του Αγγελόπουλου, μάζεψε την διαφορά και μείωσε στους 9, 56-65, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ταύροι δεν έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με δράστες στην επίθεση τους Πρόκο (7π), Μυστιλόγλου (5π) και Μπασδάνη (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 70-85. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αδάμης και Barkshire με 5 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 13/40 δίποντα και 13/35 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 22/29 βολές, 27/59 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 63 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Souvlakers ο Τοκατλίδης με 18 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Μυστιλόγλου με 27 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 βολές, 11/19 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες.

Souvlakers (Ποντίκης): Γεωργαντάς 2, Δάμης 9, Αδάμης 5 (1), Μελιτζάνης 15 (4), Τοκατλίδης 18 (4), Barkshire 9, Αγγελόπουλος 12 (4)

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Ρουμελιώτης 2, Πρόκος 27 (2), Μπαλαούρας 4, Jay Jay  6, Παγουλάτος 4, Μυστιλόγλου 27, Μπασδάνης 9 (1), Καττής 6

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο “φωτιά” των Στιφάδο Bulls, Μυστιλόγλου – Πρόκου, που πέτυχε 54 πόντους!