104
Anatolians Jazz 15 23 18 13 - 69 -
86ers 24 22 25 33 - 104 -

Ασταμάτητοι οι 86ers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι 86ers και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από νωρίς στο παιχνίδι με τον Καραγιάννη και τον Παπαδόπουλο να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Anatolians Jazz βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μπαντή να είναι ασταμάτητος στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 15-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι Anatolians Jazz ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν με τον Παρισάκη και τον Archer να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους . Οι 86ers απάντησαν άμεσα με τον Σπυρόπουλο να αποτελεί μόνιμη απειλή για το καλάθι των αντιπάλων κοντά και μακριά από την ρακέτα και με αυτό τον τρόπο έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 38-46.

Στην τρίτη περίοδο οι 86ers συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με τις όμορφες συνεργασίες του Kaplan και του Συμεωνίδη ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Anatolians Jazz βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τις προσπάθειες του Αρσένη και του Μπαντή, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 56-71.

Στην τέταρτη περίοδο οι Anatolians Jazz δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους, καθώς η αστοχία από την γραμμή των τριών πόντων έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι 86ers με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στο σκοράρισμα κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 69-104.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 28 πόντους και 13 ριμπαουντ.

Για τους Anatolians Jazz ξεχώρισε ο Νίκος Παρισάκης με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Αρσένης 14(2), Αλεξιάδης 2, Παπαϊωάννου 1, Βαφειάδης, Μπαντής 15, Παρισάκης 18, Archer 19.

86ers: Γερολυμάτος 3, Kaplan 18, Σπυρόπουλος 28(3), Παντελίδης, Συμεωνίδης 11(1), Καραγιάννης 19(2), Κουτζιάμπασης 2, Παπαδόπουλος 23(5).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Θανάση Σπυρόπουλου.