16/12/2019
Hurricanes 11 15 29 14 - 69 -
Δαλάι Κλάμα 12 20 13 16 - 61 -

Ασταμάτητοι οι Hurricanes!

Ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση, που συνοδεύτηκε από το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα, έκαναν το μεσημέρι της Κυριακής στον Κολωνό οι Hurricanes, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League επικράτησαν των Δαλάι Κλάμα με 69-61 και τους ανάγκασαν στην τρίτη τους ήττα!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Δαλάι Κλάμα να προηγούνται με 11-12, έπειτα από 7 πόντους του Τσιάρα και δίποντα των Μάγου – Χατζάκη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Καραθάνος, Χάρος και Περσίτσας με 3 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι επιθέσεις των δύο ομάδων τα πήγαν περίφημα και έτσι οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-32, με τον Μπέη να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση με 8 πόντους και τους Ντεμελή  – Τσιάρα να τον ακολουθούν με 4 ο καθένας. Ο Καραθάνος ήταν αυτός που διατήρησε κοντά στο σκορ τους Hurricanes σε εκείνο το διάστημα με τους 8 πόντους που έβαλε, ενώ το δεύτερο τριποντάκι του σημείωσε ο Περσίτσας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοσσυβάκη έστησε το δικό της πάρτι στον Κολωνό και με τους Καραθάνο (9π), Περσίτσα (8π), Λατίφη (5π) και Χάρο (5π) να κάνουν ό,τι θέλουν, βρέθηκε μέχρι και στο +11, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 55-45! Δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με τους Τσιάρα, Μπέη και Μαντζιβή να πετυχαίνουν από 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 55-45!

Με ένα 10-0 σερί μέσα σε τρία λεπτά, οι Δαλάι Κλάμα έβαλαν φωτιά στο ματς, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Θεοδωρακόπουλου και 4 πόντους του Δημητρακάκη, μείωσαν από τους 12 στο καλάθι, 57-55, 5:30 για την λήξη. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του ντέρμπι οι Καραθάνος (6π) και Περσίτσας (6π) φώναξαν παρών και οδήγησαν την παρέα τους στην μεγάλη νίκη με 69-61!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/27 βολές,  18/40 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 19/52 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Κορυφαίος των Hurricanes ο Καραθάνος με 26 πόντους, έχοντας 12/18 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Μπέης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 5/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Συρόπουλος, Χάρος 10 (2), Λατίφης 7 (1), Παπαδημητρίου Δ., Κυζιώρος 2, Σακελλαρίου 3, Καραθάνος 26, Ταμιωλάκης, Βασιλειάδης, Βλάχος 1, Μακρής, Περσίτσας 20 (2)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 15 (1), Κλούτσος 6 (1), Σταματόπουλος, Δημητρακάκης 6, Μπέης 15 (1), Ντεμελής 4, Μάγος 2, Θεοδωρακόπουλος 6 (2), Παπαδημητρίου Α., Χατζάκης 2, Μαντζιβής 5

Τι μας άρεσε: Το διαστημικό τρίτο δεκάλεπτο των Hurricanes, αλλά και η μεγάλη επιστροφή των Δαλάι Κλάμα στα τελευταία λεπτά!