22/01/2023
Green Rose BC 15 13 8 12 - 48 -
Λύκοι 18 9 16 11 - 54 -

Ασταμάτητοι οι Λύκοι!

Την ανοδική τους πορεία στον δεύτερο όμιλο της Development League συνεχίζουν οι Λύκοι, καθώς για την 15η αγωνιστική κέρδισαν με 48-54 το Green Rose και παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-18, υπέρ των Λύκων, με τον Χαραλαμπίδη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Καρακώστα, Κούβελα, Κουρούβανη και Σάββα να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας. Ο Τριτάκης με 12 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Τριανταφυλλόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο το Green Rose έσφιξε την άμυνά του και με 4 πόντους του Καλογεράκη και 4 του Ροζάκη, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-27. Ο Σάββας και ο Καρακώστας με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κούβελας έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και 5 του Σάββα, έδωσαν αέρα 9 πόντων στους Λύκους, 32-41. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 7, 36-43, με τους Τζήκα, Καλογεράκη, Τριτάκη και Θοδωρή Καναβάρο να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 36-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κούβελα, Χαροκόπο, Κουρούβανη και Πάτρα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-54. Για το Green Rose στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Θοδωρής Καναβάρος, Καλογεράκης, Ροζάκης και Τριτάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 14/43 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/25 βολές, 15/44 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Green Rose ο Τριτάκης με 17 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 4/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Λύκων ο Καρακώστας με 6 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Δημητρόπουλος, Καλογεράκης 10, Καναβάρος Θ. 7 (1), Καναβάρος Κ., Ξιάρχος 4, Ροζάκης 5, Τζήκας 2, Τριανταφυλλόπουλος 3 (1), Τριτάκης 17 (2)

Λύκοι (Σάββας): Καχριμάνης, Στριμπούλης, Δρόσος 2, Καρακώστας 6 (1), Κουρούβανης 6, Κούβελας 22 (3), Πάτρας 1 Σάββας 11, Χαραλαμπίδης 4, Χαροκόπος 2

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Κούβελα!