31/10/2020
Athens Deadbeats 9 9 12 14 - 44 -
Old Stars 13 14 15 20 - 62 -

Ασταμάτητοι οι Old Stars!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι Old Stars, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της D2-League επιβλήθηκαν των Athens Deadbeats με 44-62 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Old Stars, καθώς με 5 πόντους του Ρωμοσιού και 4 του Δουκάκη, προηγούνταν με 6-13, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Χατζηγεωργίου με τριποντάκι, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Μηνδρινός.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 18-27, χάρη σε 6 πόντους του Καπράλου και 4 του Ρωμοσιού. Τους Athens Deadbeats κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Χατζηγεωργίου με τους 5 νέους πόντους που πέτυχε.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 5 πόντους του Καπράλου, 4 του Μυστιλόγλου και τρίποντο του Ρωμοσιού, οι Αστέρες διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 30-42. Δεν μπόρεσαν οι κόκκινοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Χατζηγεωργίου και Γεωργαλά να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 30-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Old Stars δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με δράστες στην επίθεση τους Καπράλο (5π), Τζιόπα (4π), Πέτρου (4π) και Τζώρτζο (3π), έφτασαν στη νίκη με 44-62. Για την παρέα του Κωτσαδάμ στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Λιάσκος και Μενεξιάδης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/14 βολές, 15/53 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/14 βολές, 21/47 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Χατζηγεωργίου με 11 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Old Stars ο Ρωμοσιός με 12 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Μενεξιάδης 6, Χατζηγεωργίου 11 (3), Γεωργαλάς 5, Ivanov, Μπότσης 4, Μηνδρινός 10, Λιάσκος 6, Κωτσαδάμ 2

Old Stars (Γεωργούσης): Δουκάκης 4, Γεωργούσης 2, Ρωμοσιός 12 (1), Δρακόπουλος 2, Καπράλος 17 (2), Τζιόπας 5, Τζώρτζος 3, Πέτρου 7, Μυστιλόγλου 6, Τσουμπάρας 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης και το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!