22/02/2023
The Toy Men 14 7 12 6 - 39 -
Leathal Pistols 24 23 13 22 - 82 -

Ασταμάτητοι οι Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Pistols και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στον αγώνα με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του. Οι The Toy Men δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Τσουκαλά και τον Μούστο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 14-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχισαν στο παιχνίδι. Με πολύ καλή άμυνα ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε κακές επιλογές και με όμορφες συνεργασίες του Πρωτογερόπουλου και του Αντωνίου ανέβασσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι The Toy Men πλήρωσαν τα λάθη που έκαναν στην επίθεση και έτσι παρά τις προσπάθειες του Βαλκούμα και του Θεοδώρου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-47.

Στην τρότη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τον Στρατίκη και τον Κωνσταντινίδη, όμως οι Pistols κράτησαν την συγκέντρωση τους και με σωστές επιλογές στη επίθεση βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Οικονόμου και του Ρωσσίδη διαμορφώνοντας το 33-60.

Το παιχνίδι είχε κριθεί στην τέταρτη περίοδο για τους The Toy Men οι οποίοι δεν είχαν την ψυχολογία να κυνηγήσουν κάτι από τον αγώνα και χαλάρωσαν την άμυνα τους επικεντρώνοντας το ενδιαφέρον τους στην επίθεση για να πετύχουν όσο το δυνατόν περισσότερους πόντους. Οι Pistols εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρή άμυνα των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Παπαγεωργίου και του Χατζημιχαήλ πήραν την νίκη με το τελικό 39-82.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Τσουκαλάς με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

The Toy Men: Βαλκούμας 5(1), Κωνσταντινίδης 4, Κορτιμανίτσης, Τσουκαλάς 8, Στράκαλης 3(1), Μούστος , Στρατίκης 4(1), Θεοδώρου 5(1), Ανθυμίδης 3.

Pistols: Παπαγεωργίου 7, Καραγκιαούρης 18, Πρωτογεροπουλος 13(1), Αγτζίδης 8(2), Ρωσσίδης 8, Χατζημιχαήλ 8, Αντωνίου 8, Οικονόμου 9(1), Ευαγγελίδης 3.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Pistols.