15/11/2022
Salo Nics 30 12 15 18 - 75 -
Thessaloniki Avispas 8 23 14 10 - 55 -

Ασταμάτητοι οι Salo Nics!

Μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην πρώτη περίοδο οι παίκτες των Salo Nics και κατάφεραν να πάρυν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού με τον Κούκη και τον Λιούκα να είναι ασταμάτητοι και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Thessaloniki Avispas δυσκολεύτηκαν να πετύχουν πόντους και δεν μπόρεσαν να κόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους σε κανένα σημείο της περιόδου με αποτέλεσμα η λήξη της περιόδου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 30-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι Thessaloniki Avispas έβγαλαν χαρακτήρα και αντέδρασαν. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τους Βασίλη και Γιώργο Χατζηιωαννίδη να είναι σε μεγάλη μέρα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν δυναμικά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να ανακόψουν το επιθετικό κρεσέντο των ανιπάλων τους όμως με τα καλάθια  του Τέντσου και του Καρακίτσα κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ διαμορφώνοντας το 42-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολλές δυνατές μάχες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Σουλιώτη και τον Σοϊλεμεζίδη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Salo Nics με όμορφες συνεργασίες και τον Τέντσο να μοιράζει την μία ασσίστ μετά την άλλη φτιάχνοντας το παιχνίδι της ομάδας του κατάφεραν να απαντήσουν και να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 57-45.

Στην τέταρτη περίοδο  οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να κατεβάσουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο αλλά ήταν υπερβολικά άστοχοι απο την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι εκμεταλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Λιούκα καθάρισαν το παιχνίδι παίρνοντας μία δίκαιη νίκη με 75-55.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Θωμάς Τέντσος με 15 πόντους 4 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άγγελος Σουλιώτης με 14 πόντους.

Salo Nics: Λιούκας 18, Τριανταφύλλου 2, Στεργιόγλου 4, Συνδικιώτης, Καρακίτσας 8(2), Κριθαράκης, Τέγος 12(2), Κούκης 16, Τέντσος 15(1).

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης, Μαγούδης 2, Σοϊλεμεζίδης 5, Τζιτζάλης, Καμαρούδης 3(1), Κώστας 3, Μαυρίδης, Β. Χατζηιωαννίδης 8(1), Καλοβέρος 2, Σταματάκης 2, Σουλιιώτης 14, Γ. Χατζηιωαννίδης 16.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Thessaloniki Avispas που δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.