24/10/2019
Στιφάδο Bulls 17 20 15 32 - 84 -
Limoges 10 18 27 22 - 77 -

Ασταμάτητοι οι Στιφάδο Bulls!

Σε ένα ματς γεμάτο ένταση, με μία αποβολή και πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, οι Στιφάδο Bulls δεν πτοήθηκαν από τίποτα. Επικράτησαν 84-77 της Limoges και έκαναν το 6/6 στην Elite, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Κοσμίδη για ένα ημίχρονο κυριάρχησε απόλυτα και έδειχνε πως θα έχει εύκολο βράδυ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, είδε τον Πρόκο να αποβάλλεται, οι Στιφάδο έχασαν τη συγκέντρωση τους και το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και την ηρεμία στα τελευταία λεπτά και έγυραν την πλάστιγγα στο μέρος τους.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Στιφάδο Bulls, ειδικά στην επίθεση. «Χτυπόντας» κυρίως μέσα από τη ρακέτα με τον Λίγγο, οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολους πόντους και μπήκαν σε θέση οδηγού (11-7). Την ίδια στιγμή, η Limoges έψαχνε ρυθμό στην επίθεση, όμως ήταν τρομερά άστοχη. Έτσι, η ομάδα του Κοσμίδη διατήρησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +7 (17-10).

Ο ρυθμός έγινε ακόμη καλύτερος στη συνέχεια, αφού και η Limoges έβρισκε περισσότερες λύσεις, ειδικά με τον Γκουρβέλο. Παρόλα αυτά, οι Στιφάδο Bulls συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, κυρίως χάρη στην καλή τους άμυνα. Επιθετικά, Χριστόπουλος και Πρόκος οδηγούσαν την ομάδα τους, με τη διαφορά να αγγίζει ακόμη και τους 15 πόντους (29-14) και το ημίχρονο να κλείνει με τους Στιφάδο Bulls μπροστά με 10 (35-25).

Η αντίδραση της Limoges ήρθε στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά, Βασιλόπουλος και Παναγάτος προστέθηκαν στην εξίσωση και η ομάδα τους πλησίασε στους 4 (41-37).  Φυσικά καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Πρόκου. Το μυαλό των Στιφάδο Bulls «χάλασε», η Limoges δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και δεδομένου ότι είχε βρει για τα καλά ρυθμό, ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (52-55).

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε με 63-59 και έδειχνε να έχει το μομέντουμ. Οι Στιφάδο Bulls, όμως, δεν ήταν διατεθειμένοι να παρατήσουν το παιχνίδι. Ο Χριστόπουλος βγήκε μπροστά και έδειξε τον δρόμο, Μπάγιας και Μπασδάνης ακολούθησαν και παρά το «κρεσέντο» τριπόντων της Limoges, οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς (80-75) και πανηγύρισαν την έκτη σερί νίκη τους στην Elite με 84-77.

Οι Στιφάδο Bulls τελείωσαν το ματς με 31-62 σουτ (50%), εκ των οποίων 7-19 τρίποντα (36.8%), 15-22 βολές (68.2%), μάζεψαν 44 ριμπάουντ (12-32), μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, η Limoges είχε 28-66 σουτ (42.4%), εκ των οποίων 13-37 τρίποντα (35.1%), 8-15 βολές (53.3%), 25 ριμπάουντ (5-20), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα και 5 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Χατζής, Λίγγος 13 (12ρ.), Πρόκος 11 (5 ασίστ), Μαστρακούλης 2, Χριστόπουλος 20 (8ρ., 4 ασίστ), Μπάγιας 6 (9ρ.), Μπασδάνης 26, Βαρβιτσιώτης 6.

Limoges (Γάριος): Αναστόπουλος 10 (11 ασίστ), Ρουμελιώτης 3, Καρατζούνης 10, Παναγάτος 16, Σταμάτης 9, Γκουρβέλος 16, Βασιλόπουλος 13 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Στιφάδο Bulls όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και παρότι είχαν χάσει τη συγκέντρωση τους.

Τι δεν μας άρεσε: Η υπέρμετρη ένταση μεταξύ των δύο ομάδων.