27/02/2020
Sun City Spurs 16 17 13 13 - 59 -
Skroutz 7 7 10 22 - 46 -

Ασταμάτητοι οι Sun City Spurs!

Τρένο που δεν λέει να εκτροχιαστεί είναι οι Sun City Spurs στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς έδωσαν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους, κερδίζοντας αυτήν την φορά το Skroutz με 59-46 για την 14η αγωνιστική και παραμένουν σταθερά στην τρίτη θέση.

Με τους Μπαγετάκο και Δεδεδήμο να εκτελούν από δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, οι Sun City Spurs πήραν από νωρίς σημαντικό προβάδισμα 9 πόντων, 16-7. Ο Παπαντώνης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 1/2 βολές είχε ο Παυλίδης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Θεοδωρακόπουλου, 5 του Μαστροκωστόπουλου και τρίποντο του Μπαγετάκου, η παρέα του Πέλεχα πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 33-14. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα το Skroutz, παρά τους 3 πόντους του Παυλίδη και τα δίποντα των Βελισσαρίου – Χριστιανού.

Στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Χριστιανός έβαλε 7 πόντους και με το δίποντο του Πουλή, οι Σκρουτζαίοι μείωσαν στους 10, 33-23. Ωστόσο, οι μπλε απάντησαν άμεσα και με τους Θεοδωρακόπουλο, Μπαγετάκο, Νίτσικα, Γιουλούντα, Μαστροκωστόπουλο και Πεδιαδίτη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ξέφυγαν εκ νέου στους 22, 46-24!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς το +22 δύσκολα θα μπορούσε να ανατραπεί και έτσι οι Sun City Spurs έφτασαν στην εύκολη νίκη με 59-46 , έπειτα από 5 νέους πόντους του Μαστροκωστόπουλου και 4 του Δεδεδήμου. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Παπαντώνης και Παυλίδης με 11 και 7 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/3 βολές, 17/56 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν  5/8 βολές, 16/49 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Μαστροκωστόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Παυλίδης με 11 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 4/7 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Μαστροκωστόπουλος 14 (1), Γιουλούντας 2, Ρήγος 2, Θεοδωρακόπουλος 8 (2), Νίτσικας 4, Ντεντόπουλος 2, Μπαγετάκος 11 (3), Πεδιαδίτης 4, Σαπουντζής 2

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής 4, Ρίζος 2, Βελισσαρίου 2, Μακρυγιώργος, Παυλίδης 11,  Χριστιανός 9 (1), Παπαντώνης 18 (2)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Sun City Spurs από την περιφέρεια στο πρώτο μέρος!