08/07/2021
Spartans BC 12 19 5 12 - 48 -
Pourangers BC 17 18 14 13 - 62 -

Ασταμάτητοι Pourangers!

Με το Μπουτζέϊκο (Σπύρος-Γιάννης) να δείχνει ασταμάτητο, οι Pourangers έκαναν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους απέναντι στους Spartans με 48-62!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pourangers πήραν προβάδισμα 12-17 με τους Πιστεύο(6), Σ.Μπούτζη(4) και Γ.Μπούτζη(6) να είναι οι πρώτοι σκόρερ.Για τους Spartans , Χατζηχαραλάμπους(4) και Καμπούρης(5) τους κράταγαν κοντά.

Στην δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με το επιμέρους σκορ να είναι υψηλό(19-18).Οι Σπαρτιάτες με Καμπούρη(10) και Χατζηχαραλάμπους(6) να είναι στην πρώτη γραμμή ,πλησίαζαν συνεχώς τον αντίπαλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Γιάννη Μπούτζη(7) πρωταγωνιστή και τους Σταυρόπουλο(4),Αγαδάκο(4) να βοηθούν πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Spartans έκαναν εφτά ολόκληρα λεπτά να σκοράρουν( Καμπούρης), με τους Pourangers να ανεβάζουν αρκετά την διαφορά(Γ.Μπούτζης 10, Σταυρόπουλος 4)36-49.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο(12-13). Οι Σπαρτιάτες πάλευαν να επιστρέψουν στο ματς με τον Ζαν Μπατίστ να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Χατζηχαραλάμπους να προσθέτει 4, αλλά στο αντίπαλο στρατόπεδο δεν ανησύχησαν, καθώς Σπύρος(4) και Γιάννης Μπούτζης(9) φρόντισαν να τελειώσουν το ματς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 48 – 62.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπούτζης με 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Χατζηχαραλάμπους με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Spartans είχαν 15 / 39 δίποντα, 4 / 26 τρίποντα, 6 / 17 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Pourangers είχαν 19 / 37 δίποντα, 5 / 26 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Spartans(Καμπούρης): Τσολάκης 2, Πριτσίκης 3, Ζαν Μπατίστ 9 (5ας.), Λεντέν, Καμπούρης 17, Π.Σάσσαρης ( 10 ρ.), Θ.Σάσσαρης , Μπακοκοιλιάς 1, Χατζηχαραλάμπους 16(15ρ.).

Pourangers(Στρατόπουλος): Πιστεύος 6, Σταυρόπουλος 10 (6ρ.), Γ.Μπούτζης 31 (9ρ.), Αγαδάκος 3 (8ρ.), Γεωργιόπουλος 2, Στρατόπουλος, Σ.Μπούτζης 10(9ρ,4ας.).

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο πατέρα(Σπύρος) και γιου (Γιάννης) έκανε ομορφα πραγματα ατο παρκέ!