30/05/2023
Limoges 15 12 16 15 - 58 -
Harlems 23 11 19 23 - 76 -

Ασταμάτητοι Harlems!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall οι Harlems έφτασαν τις 5 νίκες στον 4ο όμιλο της Summer Master League, επικρατώντας της Limoges με 58-76. Η ομάδα του Νίκου Ρουσιώτη εστιάζει πλέον την προσοχή της στο μεγάλο ματς της ερχόμενης αγωνιστικής απέναντι στην Hood, ενώ οι “Γάλλοι” υποχώρησαν στο 1-4 και αποχαιρέτησαν τις ελπίδες πρόκρισης στα Playoffs.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Harlems, χτίζοντας από νωρίς διαφορά με πρωταγωνιστές τους Merkevicious (10π.) και Τηγάνη (8π.). Η Limoges, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, είχε τρόπο απάντησης, μειώνοντας τη διαφορά με καλάθια των Δαβιλά (4π.), Ρουμελιώτη (3π.), Ι.Β. Αντωνόπουλου (3π.), Α.Β. Αντωνόπουλου (3π.) και Παναγάτου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-23.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους να γράφει 12-11 υπέρ της Limoges, η οποία συνέχισε να σκοράρει με πολυφωνία. Στην αντίπερα όχθη, άλυτος γρίφος παρέμεινε το μαρκάρισμα του Λιθουανού center, με τους Harlems να βρίσκονται μπρστά με 7 πόντους στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 27-34.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Ρουσιώτη συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση, τροφοδοτώντας στο χαμηλό post τον ασταμάτητο Merkevicious (13π.). Η Limoges εμφανίστηκε βελτιωμένη επιθετικά, χάρη στους Δαβιλά (4π.), Κ. Τσολάκο (4π.), Α.Β. Αντωνόπουλο (3π.), Ρουμελιώτη (3π.) και Παπαδόπουλο (2π.), όμως βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά λίγο πριν ξεκινήσει η τελευταία περίοδος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αμερικάνοι δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και με καλάθια των Τηγάνη (6π.), Κοψιδά (6π.), Λιάπη (3π.), Καρρά (3π.), Merkevicious (3π.) και Σταυρόπουλου (2π.) απλοποίησαν για τα καλά την υπόθεση νίκη. Η Limoges πάλεψε, με τον Παπαδόπουλο (6π.) να ξεχωρίζει στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την 4η ήττα της στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, η Limoges είχε 24/54 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 13/17 βολές. Μάζεψε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 25 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Harlems είχαν 14/39 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Viktoras Merkevicious με 34 πόντους και double-double, έχοντας 13/24 δίποντα και 8/9 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Ρουμελιώτης με 9 πόντους, έχοντας 0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και ήταν αλάνθαστος σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Limoges (Σταμάτης) : Αντωνόπουλος Ι.Β. 3 (1), Αντωνόπουλος Α.Β. 11 (3), Δαβιλάς 10, Παναγάτος 2, Παπαδόπουλος 8 (1), Παυλίδης 5 (1), Ρουμελιώτης 9 (2), Σταμάτης, Τριαντογιάννης 3, Τσολάκος Κ. 7, Τσολάκος Ελ.

Harlems (Ρουσιώτης) : Merkevicious 34, Δαμίγος 4, Καρράς 4, Κοψιδάς 9, Λιάπης 3, Μπαμπλέκος, Μωυσίδης 4, Σταυρόπουλος 4, Τηγάνης 14 (4).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων!