16/01/2023
Pink Paper 18 22 13 6 - 59 -
Ραμολιμέντα 12 15 6 17 - 50 -

Ασταμάτητο το τρένο των Pink Paper!

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους, έκαναν οι Pink Paper το βράδυ της Δευτέρας, καθώς στο παιχνίδι απέναντι στα πρωτοπόρα Ραμολιμέντα, έλεγξαν καθολικά τον ρυθμό καθόλη τη διάρκεια του και επικράτησαν σχετικά εύκολα με 59 – 50.

Οι ομάδες μπήκαν με φοβερή ενέργεια στην πρώτη περίοδο, με τους ενισχυμένους Pink Paper να παίζουν πολύ ωραίο μπάσκετ και να κρατούν το προβάδισμα με 18 – 12. Ο εκρηκτικός Σακκής με την ενέργεια του έσερνε τον χορό στην επίθεση των γηπεδούχων, με τον Κονταρίνη πρώτο βιολί με 6 πόντους και τον Κωλλέτη να σκοράρει από την περιφέρεια, ενώ για τους πρωτοπόρους ξεχώρισε ο άχαστος από κοντά Καραχρήστος με 6 πόντους, με τον Παρλαβάντζα να ακολουθεί με 4 πόντους.

Νωθρά ξεκίνησαν οι ομάδες την δεύτερη περίοδο, αλλά μετά το πεντάλεπτο η κάνουλα άνοιξε, με τους γηπεδούχους να στέλνουν την διαφορά στο + 13 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Σακκής ήταν και πάλι ασταμάτητος και πρωταγωνιστής με 8 πόντους, με τον Αζάρ να σκοράρει 5 και τον Καμπόσο με 2 πόντους και καλή οργάνωση να δίνει πολύτιμες βοήθειες, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο τα σοκαρισμένα Ραμολιμέντα που κυνηγούσαν από την αρχή το σκορ, είχαν το δίδυμο Παρλαβάντζα με 5 και Μάρκου με 4 πόντους αντίστοιχα να παλέυουν στην επίθεση.

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα της αναμέτρησης στην τρίτη περίοδο, με τα Ραμολιμέντα να μην μπορούν να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού,με Παρλαβάντζα και Mάρκου μόνο να βάζουν από ένα καλάθι. Σακκής κερνούσε – Κονταρίνης(6) έπινε, ήταν η εικόνα για τους Pink Paper και σε συνδιασμό με την καταπληκτική τους άμυνα, προηγούνταν με 53 – 33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Ραμολιμέντα με ογκόλιθο στην επίθεση των Μάρκου με 6 πόντους, τον Εμμανουηλίδη να ακολουθεί με 4 και Παρλαβάντζα – Χασιώτη να σκοράρουν από την περιφέρεια, πάλεψαν με νύχια και με δόντια για να φέρουν τούμπα την κατάσταση, αλλά οι γηπεδούχοι που τα είχαν φορτώσει στον κόκορα, διαχειρίστηκαν την διαφορά τους και με Σακκή και Κονταρίνη να δίνουν τις λύσεις, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 59 – 50.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Σακκής με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Μάρκου με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Pink Paper είχαν 19 / 38 δίποντα, 3 / 27 τρίποντα, 12 / 17 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Τα Ραμολιμέντα είχαν 17 / 39 δίποντα, 3 / 11 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν την μπάλα 4 φορές και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Pink Paper(Αζάρ): Κωλέτης 3, Καμπόσος 2, Κονταρίνης 16(7ρ.), Ζησόπουλος 7(8ρ.),Σακκής 16(7 ασίστ), Μπικοράρος, Μποτσάκος 3, Αζάρ 7(7ρ.), Καρπούζης 5

Ραμολιμέντα(Παρλαβάντζας): Καραχρήστος 6, Παρλαβάντζας 14(6 ασίστ), Εμμανουηλίδης 8, Τσούτης(8ρ.), Χασιώτης 5, Μάρκου 14(11ρ.), Τζιόκας 2, Μπονώρης 1.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ταχύτητα στο παιχνίδι των νικητών και η απίστευτη στήριξη που έδινε όλος ο πάγκος των Pink Paper.