01/02/2023
SKG Bugs 21 18 24 16 - 79 -
Άξονας BC 20 17 26 24 - 87 -

Ασταμάτητος ο Ερμείδης για τον 'Αξονα BC!

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό από την πρώτη κιόλας περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Άξονας BC είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ερμείδη, ο οποίος μπήκε ζεστός από την αρχή πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι SKG Bugs απάντησαν με τα καλάθια του Τασιούλα και του Νίκου Παπαδόπουλου και κατάφεραν να προηγηθούν με 21-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι μάχες συνεχίστηκαν μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μεγαλώσουν την διαφορά με όμορφες συνεργασίες του Μπούφου και του Ξάνθου, όμως ο Άξονας BC έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τις όμορφες συνεεργασιες του Μαργώνη και του Γουγουλάκη δαμορφώνοντας το 39-37.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο. Συνέχισαν τον γρήγορο ρυθμό που είχαν σε όλο το παιχνίδι και με τον Κυπριανίδη να ευστοχεί σε μεγάλα σουτ έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι SKG Bugs απάντησαν άμεσα με τους προσωπικούς πόντους του Βοσκάκη και έτσι διαμορφώθηκε το 63-63.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Άξονα BC πήρε το προβάδισμα με τον Ερμείδη να βγαίνει ξανά μπροστά για την ομάδα του και να της δίνει το προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος. Οι SKG Bugs προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Τασιούλα και του Βοσκάκη όμωςς η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 79-87.

MVP του αγώνα ανακηρύχηκε ο Νίκος Ερμείδης με 40 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Τασιούλας με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ.

SKG Bugs: Αθανασιάδης 2, Φ. Παπαδόπουλος 3, Μπούφος 10, Τασιούλας 25(3), Βοσκάκης 20, Ν. Παπαδόπουλος 11(1), Δασκάλου 1, Ξάνθος 4, Βακαλφώτης, Ξανθιώτης, Χρήστογλου 3(1).

Άξονας BC: Γκάτζιος, Ερμείδης 40(4), Κυπριανίδης 27(2), Μαργώνης 8(2), Γουγουλάκης 12.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του Άξονα BC.