22/10/2021
Δαλάι Κλάμα 10 10 17 21 - 58 -
Transporters 1 9 12 17 - 39 -

Άστοχοι, αλλά νικητές Δαλάι Κλάμα!

Την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι Δαλάι Κλάμα απέναντι στους Transporters, αφού επικράτησαν στο κλειστό του Κολωνού με 58-39. Οι Transporters μετά την νίκη της πρώτης αγωνιστικής γνώρισαν την πρώτη ήττα της σεζόν ενώ οι Δαλάι Κλάμα έπαιξαν πάλι κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ και επικράτησαν δίκαια των αντιπάλων τους.

Ρεσιτάλ αστοχίας από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού οι παίκτες δεν μπορούσαν να βρουν στόχο παρά μόνο κάτω από το καλάθι. Ωστόσο οι Δαλάι Κλάμα ήταν καλύτεροι και πέτυχαν 10 πόντους, με τον Τσιάρα να έχει έξι από αυτούς, ενώ οι Transporters έκαναν ίσως το χειρότερο τους δεκάλεπτο και πέτυχαν μόλις έναν πόντο μετά από εύστοχη βολή του Χρήστου Γκέου.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στο +15 για τους Δαλάι Κλάμα για το 16-1 (13′). Οι Transporters βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και πέτυχαν εφτά μαζεμένους πόντους, 16-8 (28′), και το πρώτο ημίχρονο έληξε 20-10 υπέρ των Δαλάι Κλάμα. Σωτηράκης, Κοπανάς, Νικηταράς, Ντεμελής και Χρυσάνης από δύο πόντους για τους γηπεδούχους, ο Θοδωρής Γκέος πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με πέντε.

Καλύτεροι και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα οι οποίοι έκαναν συντήρηση της διαφοράς στους εννέα πόντους αλλά στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου πάτησαν γκάζι, πέτυχαν τα πρώτα τρίποντα του αγώνα με τον Σωτηράκη και η λήξη της περιόδου τότε βρήκε μπροστά με 37-22. Ο Σωτηράκης έκανε πολύ καλό δεκάλεπτο και πέτυχε 11 πόντους για την ομάδα του, πέντε πέτυχε ο Κοσμίδης και τέσσερις ο Χρήστος Γκέος για τους Transporters.

Πολύ δυναμικά ξεκίνησαν και το τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +21, 47-26 (34′). Οι Transporters όμως έτρεξαν σερί 9-0 για το 47-35 (37′) και απέκτησαν ελπίδες για κάτι καλύτερο στο ματς. Όμως έμειναν από δυνάμεις ενώ οι Δαλάι Κλάμα με καλή διαχείριση στο ροτέισον στο τέλος παρέμειναν φρέσκοι και επικράτησαν τελικά με 58-39. Ο Σωτηράκης είχε έξι πόντους για τους νικητές και ο Χατζάκης πέντε στην τελευταία περίοδο, ο Θοδωρής Γκέος είχε οχτώ (με το μοναδικό τρίποντο των Transporters στο ματς) και οι Χρήστος Γκέος και Κοσμίδης από τέσσερις για τους ηττημένους.

Καλύτερος της αναμέτρησης ο Αντώνης Σωτηράκης με 21 πόντους έχοντας 5/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 11/20 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα. Ο Χρήστος Κοσμίδης καλύτερος των Transporters με 9 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι Δαλάι Κλάμα είχαν 19/45 δίποντα, 3/33 τρίποντα, 11/20 βολές, 52 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 κοψίματα. Οι Transporters είχαν 14/38 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 8/17 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 13 (8ρ), Χατζάκης 8, Νικηταράς, Μπέης (10ρ), Ντεμελής 6 (6ρ), Κλούτσος 2, Κοπανάς 4 (7ρ), Χρυσάνης 4, Σωτηράκης 21 (3τρ 4κλ).

Transporters (Βρύσης): Γκέος Χ. 10 (8ρ 4ασ), Θεοδωρόπουλος 3 (4κλ), Βαβούδης, Βρύσης, Κορώσης 2 (9ρ), Χούλης, Κοσμίδης 9 (12ρ), Γκέος Θ. 13 (1).

Τι μας άρεσε: Το έντονο πάθος που έδειξαν και οι δύο ομάδες με δυνατές μονομαχίες κάτω και μακριά από το καλάθι.

Τι δεν μας άρεσε: Η αστοχία και των δύο που χάλαγε πολλές φορές τον ρυθμό και ωραίες φάσεις.