13/12/2019
Saint Pauli 4 8 12 10 - 34 -
Skroutz 6 16 11 12 - 45 -

Άστοχοι μεν, νικητές δε οι Skroutz!

Στο ματς που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού, το απόγευμα της Τετάρτης 11 Δεκεμβρίου, ανάμεσα στους Saint Pauli και τους Skroutz, είχαμε μεγάλους νικητές τους δεύτερους με 34-45, με όλα αυτά να συμβαίνουν στα πλαίσια του έβδομου ομίλου της Development 2.

Με υπερβολική αστοχία για την ποιότητα των δύο ομάδων ξεκίνησε το παιχνίδι, με το πρώτο καλάθι να μπαίνει στο τέταρτο λεπτό του αγώνα για τους Skroutz, ενώ για τους Saint Pauli το ρόδι έσπασε στο έκτο λεπτό, με την άμυνα ζώνης των Skroutz να τους επιτρέπει να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και να τους οδηγεί στο προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με 4-6.

Ο πολύ ποιοτικός Δήμος (7) ξεκίνησε με τρίποντο το δεύτερο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια του Παυλίδη (9) οδήγησαν την ομάδα των Skroutz στο άνοιγμα της ψαλίδας της διαφοράς στους δέκα πόντους, με την άμυνα ολόκληρου γηπέδου των Saint Pauli, να μην καταφέρνει να περιορίσει τους φιλοξενούμενους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 12-22.

Το τρίποντο του Παυλίδη (4) ήταν η απάντηση σε ένα γρήγορο 4-0 των Saint Pauli στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με την πίεση να συνεχίζεται για τους γηπεδούχους, με τον Κόντο (6) να είναι ουσιαστικός, αλλά τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα. (24-33)

Ό,τι καλύτερο κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Saint Pauli ήταν να μειώσουν το σκορ στο 32-39, αλλά όχι παραπάνω, με το ροζ φύλλο να καταλήγει στα χέρια των Skroutz με τον Παυλίδη (6) να παίρνει την ευθύνη και να σκοράρει στο τέλος, με το τελικό σκορ να είναι 34-45.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Παυλίδης έχοντας 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από πλευράς Saint Pauli ξεχώρισε ο Φίλιππος Κόντος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Saint Pauli είχαν 14/50 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 44 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Skroutz είχαν συνολικά 16/46 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 1/5 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη.

Saint Pauli ( Μπασούνας ): Φουντούκας 2 (8 ριμπ), Τσαμποδήμος, Μπασούνας 4 (8 ριμπ), Γαργαλάκος 4 (7 ριμπ), Καραμπάς 8 (5 ριμπ), Κόντος 14 (6 ριμπ), Τζιχριτζής 2, Λιάγκος.

Skroutz ( Παυλίδης ): Πούλης 2, Δήμος 15 (17 ριμπ), Βελισσαρίου 2, Παυλίδης 21 ( 7 ριμπ), Λιούμης 2 (14 ριμπ), Κατσιάμπας 3.

Τι μας άρεσε: Το πανέμορφο κλίμα που υπήρχε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.