05/12/2023
Thunder 17 13 17 15 - 62 -
Tebelwolves 6 6 6 17 - 35 -

Αστραπές και Βροντές!

Το βραδάκι της Τρίτης 5 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο της Μaster League, η Thunder βάζοντας τις βάσεις από νωρίς, επικράτησε πολύ εύκολα απέναντι στους Tebelwolves με 62 – 35.

Η Thunder πήρε από την αρχή πολύ εύκολα τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και ξέφυγε με 17 – 6. Ο Ζαΐμης ήταν άχαστος από μέση απόσταση με τέσσερα εύστοχα σουτ και ο Γεωργίου έδινε βοήθειες με 4 πόντους για το προβάδισμα των τυπικά γηπεδούχων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Καρπούζου που δεν βρήκε σε κανένα σημείο ρυθμό, σκόραρε με Πουλάκη , Ζάτα και Κασβή.

Οι Tebelwolves φάνηκαν να μπαίνουν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλάθι του Καραγρηγορίου να μειώνει 17 – 9 , αλλά στην συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισε ξανά για την Thunder. Η ομάδα του Ζαράνη με το δίδυμο Κούρτη με 9 και Ζαΐμη με 4 πόντους αντίστοιχα να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση, έτρεξε επιμέρους 13 – 3 και πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 30 – 12.

Οι Tebelwolves ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Καραγρηγορίου και Κορδαλή, πλησίασαν 30 – 18. Αστραπές και βροντές ακολούθησαν στη συνέχεια από τους γηπεδούχους που τρέχοντας ένα εκκωφαντικό σερί 17 – 0, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 29. Ζαράνης – Κούρτης με 5 πόντους και Τζούρτος με τρίποντο, ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση, για το 47-18!

Τυπικής διαδικασίας ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Λύκους να διασκεδάζουν τις εντυπώσεις κερδίζοντας το επιμέρους σκορ με 15 – 17. Κορδαλής – Καραγρηγορίου με τρίποντα και Κασβής με 4 πόντους από κοντά ξεχώρισαν στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ την νίκη για την Thunder που είχε πολυφωνία στην επίθεση, υπέγραψαν κυρίως Γεωργίου με 4 και Τζούρτος με τρίποντο, διαμορφώνοντας το τελικό 62-35!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Πέτρο Ζαΐμης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Καρπούζος με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Thunder είχε 20 / 42 τρίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Οι Tebelwolves ειχαν 8 / 38 δίποντα, 5 / 29 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Thunder(Ζαράνης): Αγγελόπουλος 5, Γεωργίου 10, Ζαΐμης 12(9ρ.), Zaράνης 7, Κούρτης 16, Μαλεβίτης 6, Τζούρτος 6(9ρ.), Χόντος.

Tebelwolves(Καρπούζος): Ζάτας 3, Ηλιόπουλος 3, Καραγρηγορίου 11, Καρπούζος 2(10ρ.), Κασβής 6(7ρ.), Κορδαλής 6(8ρ.), Πουλάκης 4(9ρ.), Τζερεμές.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα και η συγκέντρωση της Thunder από την αρχή του παιχνιδιού!