13/04/2024
Fast Break 21 15 21 24 - 81 -
North Rockets 15 10 5 13 - 43 -

Άστραψαν και βρόντηξαν οι Fast Break!

Οι Fast Break με τον υψηλό μέσο όρο ηλικίας και οι North Rockets που κάλλιστα θα μπορούσαν να ήταν παιδιά τους! Αυτοι λοιπόν οι δυο διαφορετικοί κόσμοι συναντήθηκαν το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development Summer League, όπου η παρέα του Μπουλαξή  εκμεταλλευόμενη την ποιότητα, αλλά και την εμπειρία που διαθέτει, κατέκτησε το πρώτο ‘’Summer-ικό’’ ροζ φύλλο με το ευρύ 81-43!

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία απο το ξεκίνημα της αναμέτρησης! Οι Fast τα πήγαν περίφημα στον δημιουργικό τομέα με 7 ασίστ στο ενεργητικό τους και χτυπώντας τον αντίπαλο μέσα από το ζωγραφιστό με κύριο εκφραστή τον Γκιουλιστάνη, αλλά και τον Μπουλαξή να συνεισφέρει αντάξια απο την περιφέρεια, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 21-15! Απο τη μια πλευρά, οι North Rockets είχαν ως καλύτερο παίκτης τον Βασιλείου με 8 πόντους, ενω τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιαννουσιάδης με ένα εύστοχο σουτ έξω από την γραμμή των 6.75!

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους και με τον Μπουλαξή να πετυχαίνει 6 πόντους, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-25! Στον αντίποδα, ο μπόμπερ που ακούει στο όνομα, Κωνσταντίνος Γιαννουσιάδης(3π) συνδέθηκε εκ νέου  από το αγαπημένο του τρίποντο!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε και εκείνο που έκρινε εν τελεί το παιχνίδι! Οι Fast ανάγκασαν τον αντίπαλο στο φτωχό ενεργητικό των πέντε πόντων, και με τον Μπούκα να φτάνει στο κατώφλι ενός εκπληκτικού triple-double(9π-9ρ-9α), έκλεισαν την περίοδο στο συν είκοσι εφτά με σκορ 57-30! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Stephen Curry των Rockets, Γιαννουσιάδης, το έσταξε και πάλι έξω από την γραμμή των 6.75!

Το φίνις του παιχνιδιού  είχε την υπογραφή του Δημήτρη Μπούκα, καθώς ο guard των Fast ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο μια ετσι και αλλιώς εκπληκτική εμφάνιση και συνεπικουρούμενος απο τους Μπουλαξή και Γκιουλιστάνη, βοήθησαν την ομάδα τους να πετύχει την πρώτη της νίκη με σκορ 81-43!

Betsson MVP ο Δημήτρης Μπούκας με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Φώτης Βασιλείου είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 5, Γκιουλιστάνης 26, Μπούκας 11, Μπουλαξής 29, Τσάφος 5, Ωραιόπουλος 5.

North Rockets(Ντρίλιζας): Βασιλείου 8, Γιαννουσιάδης 11, Ζεπάτος 2, Tammi 9, Μαρκεσίνης, Παπαθωμάς 4, Ραγιαδάκος 2, Τσιριγώτης 5, Τσώνος 2.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Μπούκα-Μπουλαξή-Γκιουλιστάνη, αλλά και αυτή του Γιαννουσιάδη έξω από την γραμμή των 6.75!