10/03/2024
Μία + Μία 8 8 8 13 - 37 -
Hellenic Energy 17 16 15 17 - 65 -

Άστραψε και βρόντηξε η Hellenic Energy!

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι άρχισε το παιχνίδι η Hellenic Energy, η οποία βρήκε σκορ με τον Σκαρπελη, τον Διακουμή και τον Καλαρίδη και πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά στο σκορ, 2-12. Μπάτσιος, Καλυπέρας και Κουτρούμπας αντέδρασαν για λογαριασμό των ροζ, οι οποίοι με δύο βολές του Γερόλυμου στο φινάλε μείωσαν τη διαφορά στους 9, 8-17.

Η Μία+Μία μπήκε περισσότερο συγκεντρωμένη στη δεύτερη περίοδο, βελτίωσε την άμυνα της και έβαλε μεγάλα σουτ από τα 6,75 με τον Αλβέρτο και τον Κουτρούμπα. Η Hellenic Energy παρέμεινε ψύχραιμη και αποτελεσματική, σκόραρε από κοντά με τον Στάθη και από μακριά με τον Σκαρπέλη και τον Διακουμή, διατηρώντας έτσι το διψήφιο προβάδισμα της, 16-33.

Ο Κουτρουμπας άνοιξε το σκορ του δεύτερου μέρους για τους γηπεδούχους με ένα τριποντάκι, για να του απαντήσει στη συνέχεια με το ίδιο νόμισμα ο Γιαννίμπας. Η Μία+Μία συνέχισε να αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα, η Hellenic Energy το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με συν 21, 22-43, με τρία λεπτά να απομένουν στο ρολόι και με τέσσερις ακόμα πόντους του Σκαρπέλη, παρέμειναν σε θέση ισχύος, 24-48.

Όλα είχαν κριθεί στην τελευταία περίοδο, με τον Κουτρούμπα και τον Μπάτσιο να βρίσκουν το χέρι τους από τη γραμμή του τριπόντου για τους ροζ και τον Γκότση να προσθέτει έξι πόντους στο κασε του για λογαριασμό της Hellenic Energy. Οι μπλε εν τέλει έφυγαν χαμογελαστοί από τον Κολωνό, προσέθεσαν το 8ο ροζ φύλλο στη φετινή συλλογή της και πάει με καλή ψυχολογία στα δύο τελευταία της παιχνίδια.

Betsson MVP για τη Hellenic Energy αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σκαρπέλης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασιστ, ενώ από τη Μία+Μία διακρίθηκε ο Κωνσταντίνος Κουτρουμπας με 15 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 ριμπάουντ.

Μία+Μία (Μοναστηριώτης): Αλβέρτος 7, Γερόλυμος 2, Κολυπέρας 6, Λαγός, Μοναστηριώτης, Μπάτσιος 4, Τζοτζόκος 3.

Hellenic Energy (Γιαννίμπας): Γιαννίμπας 5, Γκότσης 13, Διακουμής 10, Γκότσης 13, Θεάκος 3, Καλαρίδης 8, Καπρέτσος 2, Νάκας 2, Σκαρπέλης 14, Στάθης 8.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική λειτουργία των νικητών!