22/10/2020
Wolves 9 12 12 12 - 45 -
Thunder 20 9 15 13 - 57 -

Άστραψε και βρόντηξε η παρέα του Λαγού!

Παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Thunderblaze επικράτησε των Wolves με 45-57, στον αγώνα που διεξήχθη στο ΣΕΦ.

Με τις ομάδες να επιλέγουν σετ επιθέσεις και το τέμπο να είναι σχετικά αργό, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το καλό ξεκίνημα των Θεοδωρόπουλου και Ζαράνη, με τον Μαστορίδη να βοηθάει προς το τέλος, για το 9-20 πρώτου δεκαλέπτου.

Μεϊκόπουλος και Φιλοκώστας ακολούθησαν τον πολύ πιο επιθετικό ρυθμό στη συνέχεια, ο Ξυγκάκης βοήθησε με το πολύ καλό παιχνίδι του στο ποστ και οι Wolves βελτίωσαν την εικόνα τους και αν είχαν καταφέρει να περιορίσουν τους Σαράντη και Θεοδωρόπουλο, που έτρεχαν με την πρώτη ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, θα είχαν μειώσει παραπάνω από το 21-29 που έκλεισε το ημίχρονο.

Λαγός και Ζαΐμης βγήκαν μπροστά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με το ξέσπασμα του δεύτερου να ανεβάζει τη διαφορά στους δεκατρείς (27-40), με τους Λύκους στη συνέχεια να μειώνουν με τον Μαρσέλο, για το 33-44 ως σκορ τρίτης περιόδου.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος της αναμέτρησης, οι δυνατές επαφές ήταν χαρακτηριστικό του παιχνιδιού, με τη Thunderblaze να στηρίζεται στους Λαγό και Ζαράνη για  να τελειώσει το ματς, με τον Φιλοκώστα να προσπαθεί αλλά να μη μπορεί να αποτρέψει την ήττα της ομάδος του, με σκορ 45-57.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαγός με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη. Από Wolves ξεχώρισε ο ο Φώτης Ξυγκάκης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο.

Συνολικά οι Wolves είχαν 18/54 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 3/7 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Συνολικά η Thunderblaze είχε 13/35 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 4/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 8 λάθη.

Wolves (Πετρόπουλος): Μεϊκόπουλος 3, Πετρόπουλος 3, Φιλοκώστας 6 (10 ριμπ.), Μαρσέλος 3, Μαναζής 9, Ξυγκάκης 13, Χαρακίδας 4, Τύρος, Νερούτσος 4.

Thunderblaze (Ζαράνης): Ζαράνης 9, Θεοδωρόπουλος 12, Λαγός 11, Ζαΐμης 11, Τσιούφης 3 (9 ριμπ.), Εμμανουηλίδης 5, Τζούρτος, Μαστορίδης 6.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!