27/11/2019
Mpaloniakos 12 16 21 9 - 58 -
Αμόκ 17 15 19 19 - 70 -

«Άστραψε» ο Ορφανός!

Σε μια βραδιά που άστραφτε και μπουμπούνιζε εκτός γηπέδου, ο Πάνος Ορφανός είπε να το κάνει πράξη και μέσα στο παρκέ! Πέτυχε 41 πόντους, έκανε 8 κλεψίματα, μάζεψε 9 ριμπάουντ και οδήγησε την ΑΜΟΚ στην πρώτη νίκη της στον πέμπτο όμιλο της Development 2 (1-3), απέναντι στον Mpaloniako που είχε για αρκετή ώρα το προβάδισμα, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο τα… χάλασε όλα και έμεινε επίσης στο 1-3.

Ο πρωταγωνιστής του ματς έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και ήταν αυτός που απαντούσε σε κάθε καλάθι του Μπαλονιακού, βάζοντας τελικά μπροστά την ΑΜΟΚ στο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 14 από τους 17 πόντους της (12-17), έχοντας από πλευράς «γκρι» τους Λεβεντούρη, Κατσώνη και Γιώργο Παπαβασιλείου να είναι πιο εύστοχοι.

Στη δεύτερη περίοδο βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και οι Αβαρκιώτης, Δουρακάκης για τους «άσπρους», διατηρώντας τους σε θέση οδηγού μέχρι το ημίχρονο (28-32), αφού και ο Ορφανός συνέχισε να σκοράρει από κοντά, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο κάποια στιγμή με τρίποντα από Καραχάλιο, Μπενίση (26-27), όμως δεν προσπέρασαν.

Αυτό συνέβη λίγο αργότερα, όταν Λεβεντούρης, Γούλας και Παπαβασιλείου μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έκαναν την ανατροπή (39-33 στο 24’), μένοντας μπροστά μέχρι και λίγο πριν κλείσει το 30ο λεπτό (49-48 στο 29’), όταν τελικά ο Ορφανός με 8 συνεχόμενους πόντους και τη βοήθεια του Δουρακάκη που έβαλε άλλα δύο τρίποντα πιο πριν, διαμόρφωσε το 49-51.

Το παιχνίδι ήταν σχεδόν στην ισορροπία μέχρι και το 34’ (54-55), όμως εκεί ο Γούλας φρέναρε για τον Μπαλονιακό και για… κακή του τύχη ο Ορφανός γκάζωσε κι άλλο και μαζί με τους Μπίμπα, Μπακόλα έκαναν μέσα σε 5 λεπτά το 59-70, το οποίο έδωσε την πρώτη νίκη στην ομάδα του Αβαρκιώτη.

MVP της αναμέτρησης ήταν φυσικά ο Πάνος Ορφανός με 41 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ από τους «μπαλονιακούς» ξεχώρισε ο Θοδωρής Γούλας με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «γκρι» είχαν 19/41 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (6-30), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 17/47 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/20 βολές, 40 ριμπάουντ (16-24), 4 ασίστ, 12 κλεψίματα και 7 λάθη.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Γούλας 19, Κατσώνης 12, Λεβεντούρης 11 (1), Παπαβασιλείου 5 (1), Τσιώτας 5, Καραχάλιος 3 (1), Μπενίδης 3 (1), Λιόντος, Σιδέρης, Καλαμπαλίκης

ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Ορφανός 41 (4), Δουρακάκης 9 (3), Μπίμπας 9 (12 reb), Μπακόλας 6 (12 reb), Αβαρκιώτης 5 (1), Γιαννόπουλος, Νέρρης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο ασταμάτητος Πάνος Ορφανός. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, είχε βάλει έναν στόχο και τον πέτυχε!