22/06/2022
Themis BC 22 17 19 11 - 69 -
Fat Ballers 20 27 22 28 - 97 -

Ασύλληπτοι οι Fat Ballers!

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατές ομάδες οι Fat Ballers κατάφεραν να πάρουν μια εξαιρετική νίκη απέναντι στους Honeymood Themis με τελικό σκορ 69-97 παραμένοντας αήττητοι για ακόμα μια φορά στην διοργάνωση.

Και οι δύο ομάδες από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού προσπάθησαν να επιβάλλουν έναν γρήγορο ρυθμό και να πετύχουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό , το σκορ όμως θα το ανοίξουν οι Fat Ballers χάρης στην πολύ ωραία κίνηση του Τσιτσινάκη ο οποίος θα δώσει τον πρώτο λόγο στην ομάδα του. Οι Themis όμως δεν θα τα βάλουν κάτω και έτσι χάρης στις ομαδικές συνεργασίες και τα πολλά εύστοχα σουτ θα μπορέσουν όχι μόνο να φτάσουν τους Ballers αλλά και να πάρουν μια ελάχιστη διαφορά 2 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Fat Balles θα βγάλουν κυριολεκτικά φωτιές και με μια τρομερή εμφάνιση με πρωτεργάτη τον Κεραμίδη θα μπορέσουν να ανακάμψουν και να εξασφαλίσουν μια διαφορά 8 πόντων δίνοντας στον αγώνα ένα νέο ενδιαφέρον.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς με τους Fat Ballers κυρίως με τις γρήγορες επιθέσεις να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά από το άλλο ανεβάζοντας έτσι και το σκορ αλλά και την διαφορά και από την άλλη οι Themis οι οποίοι με βάση την ομαδικότητα και την συνεργασία που θα έχουν τελικούς αποδέκτες τους Γεωργίου και Σαρρή μένουν κοντά στο σκορ βάζοντας για ακόμη μια φορά δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Στην τέταρτη περίοδο όμως αυτή η πίεση των Themis θα σταματήσει χάρης στα πολλά άστοχα σουτ και τις λάθος επιλογές , πράγματα τα οποία κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στο έπακρον οι Fat Ballers και έτσι να μπορέσουν να πάρουν αυτή την σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 69-97.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Γιαχανατζής ο οποίος παραλίγο να πετύχει triple double βάζοντας 12 πόντους , μαζεύοντας 11 ριμπάουντ και μοιράζοντας 8 ασίστς.

Σημαντικός παίχτης για τους Themis αποδείχθηκε ο Κώστας Τικπασάνογλου ο οποίος σκόραρε 9 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Honeymood Themis: Χατζηπαππάς 3 , Βαλεργάκης 4 , Γεωργίου 13 (1) , Νικολούσης 9 (3) , Ζαχαριάδης 2 , Ανδρέου 8 (2) , Σαρρής 11 (3) , Τικπασάνογλου 9 (3) , Πρατικάκης , Κάτσιος 10

Fat Ballers: Μουστόπουλος 9 , Καραγιαννίδης 13 (1) , Καλφαλίδης 2 , Τσιτσινάκης 17 (1) , Γιαχανατζής 12 (2) , Εδιρνέλης 15 (4) , Καλονικίδης 9 (1) , Παπαστεφάνου 1 , Κεραμίδης 19