01/04/2024
Hood BC 19 23 20 23 - 85 -
Harlems 19 18 15 14 - 66 -

Με Αθανασόπουλο οδηγό η Hood!

Σε ένα ντέρμπι για τρία περίπου δεκάλεπτα, η Hood, με όπλο το πολύ αποφασιστικό της ξεκίνημα στη τελευταία περίοδο, άνοιξε τη διαφορά και έκανε το 1-0 στη σειρά απέναντι στους Harlems.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η Hood ξεκίνησε καυτή έξω από τα 6,75, με τον Κουκουλά (2τρ) και τον Θεοδώρου (2τρ) να πληγώνουν την άμυνα των Αμερικανών, οι οποίοι «χτύπησαν» από κοντά με τους Σταυρόπουλο, Μωυσίδη και Σιάμο, παίρνοντας έτσι κεφάλι στο σκορ. Ο Πρωτόγερος ήρθε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις για την ομάδα του Περιστερίου, φέρνοντας το ματς στα ίσια στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 19-19.

Πλούσιο σε θέαμα ήταν το πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Σαρρή να ανοίγει λογαριασμό από μακριά, τον Θεοδώρου να τον ακολουθεί από πλευράς γηπεδούχων και τους Κουτρουμπή, Σταυρόπουλο να απαντούν για την ομάδα του Ρουσιώτη. Ο Λαύκας με τέσσερις δικούς του πόντους και ο Θεοδώρου με ένα ακόμα τριποντάκι έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τη Hood, 34-30, ο Μωυσίδης και ο Σταυρόπουλος έδωσαν λύσεις στους Harlems, αλλά ο Πετράκος «έγραψε» το τελικό σκορ του ημιχρόνου, 42-37.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Harlems μπήκαν πιο αποφασισμένοι, βρήκαν σκορ με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες και επανέφεραν το ματς στα ίσια, 47-47, με πέντε λεπτά να απομένουν στο ρολόι για το τρίτο δεκάλεπτο. Για την Hood, ο Σαρρής και ο Κουκουλάς τράβηξαν το κουπί με μακρινά σουτ, για να έρθουν και να τους ακολουθήσουν ο Milicevic, o Πρωτόγερος, ο Πετράκος και ο Λαύκας, φτιάχνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας 10 πόντων. Σκορ τρίτης περιόδου, 62-52.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η ομάδα του Πατσάκα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το Αθανασόπουλο να παίρνει από το χεράκι την ομάδα του και στέλνει τη διαφορά στο συν 17, 74-57! Ο Σιάμος και ο Μωυσίδης το πάλεψαν μέχρι τέλους για λογαριασμό των Αμερικανών, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να αλλάξει την εικόνα του ματς και να στερήσει από τη Hood την πρώτη της νίκη στη μεταξύ τους σειρά.

Betsson MVP για τη Hood αναδείχτηκε ο Τόλης Λαύκας με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 7 ασιστ, ενώ από τους Harlems διακρίθηκε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 16 πόντους, 1 ασιστ, 3 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ.

Hood (Πατσάκας): Milicevic 4, Αθανασόπουλος 20, Θεοδώρου 12, Κουκουλάς 19, Λαύκας 10, Πετράκος 9, Πρωτόγερος 5, Σαρρής 6.

Harlems (Ρουσιώτης): Κουτρουμπής 9, Κοψιδάς 10, Μωυσίδης 16, Σαρασουάτι 1, Σιάμος 15, Σταυρόπουλος 15, Τρυγωνόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τελευταίο δεκάλεπτο της Hood!