26/11/2023
Sugar Mountains 17 11 11 18 - 57 -
Athens Bucks 16 18 12 22 - 68 -

Athens Bucks με «ατσάλινο» χαρακτήρα!

Ακόμα μία νίκη μπήκε στο «σακούλι» των Athens Bucks, που αυτή τη φορά ξεπέρασαν το εμπόδιο των Sugar Mountains φτάνοντας στη νίκη με 57-68. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε να βρουν μεγάλα σουτ σε στιγμές που οι αντίπαλοι τους πλησίαζαν απειλητικά και με ένα ξέσπασμά τους στα τελευταία λεπτά κατέληξαν να πανηγυρίζουν την 4η νίκη τους στη σεζόν (4-6). Οι Sugar Mountains παρά την καλή προσπάθεια, έφυγαν τελικά με «άδεια χέρια» και έπεσαν στο 5-6.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Δανιάς ξεκίνησε εξαιρετικά για τους φιλοξενούμενους, ενώ Κάραμ Αλρατζάμπι και Βασίλης Μπάρλας ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν από τα «Βουνά». Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, το οποίο έδειχνε 17-16 έπειτα από το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Αμανατίδης με τα σουτάκια του από μέση απόσταση έδωσε «αέρα» 7 πόντων στην ομάδα του (20-27), αλλά Μπενέκος, Βασίλης και Θανάσης Μπάρλας δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ανεβάσουν κι άλλο την απόσταση, μειώνοντας στο 28-30. Οι Athens Bucks διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου με το υπέρ τους 28-34.

Οι Sugar Mountains ανέβασαν απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε απόσταση ενός πόντου (37-38). Αμανατίδης και Περικός, όμως, έδειξαν χαρακτήρα στο σημείο εκείνο και έτσι οι Bucks έμειναν μπροστά με 37-43. Όσο και να προσπάθησαν οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν το προσπέρασμα στο υπόλοιπο της τρίτης περιόδου, καθώς Φωτεινός και Σπυριδώνης πήγαν την ομάδα τους και πάλι στο +7(39-46).

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Sugar Mountains να ψάχνουν τρόπο να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο και τους Athens Bucks να έχουν τις λύσεις ώστε να κρατάνε το «τιμόνι». Σε ένα καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και οι Βερώνης, Σπυριδώνης και Φωτεινός πήγαν το σκορ στο 50-65. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά των Bucks, οι οποίοι ήταν και εκείνοι που έφτασαν τελικά στη νίκη με 57-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Περικός με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Sugar Mountains εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Αθανάσιος Μπάρλας με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Οι Sugar Mountains είχαν 11/23 δίποντα, 10/38 τρίποντα, 5/10 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Athens Bucks τελείωσαν το ματς με 19/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/14 βολές, 32 ριμπάουντ και 24 ασίστ. Επίσης, έκαναν 5 κλεψίματα και 18 λάθη.

Sugar Mountains (Κούτρας): Αλρατζάμπι Κ. 14(11ρ.), Αλρατζάμπι Ν. 15(7ρ.), Κούτρας 5(1ρ.), Μουχτής, Μπάρλας Α. 13(9ρ.), Μπάρλας Β. 8(2ρ.), Μπενέκος 2(5ρ.)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 10(7ρ.), Βερώνης 10(5ρ.), Γκορίτσας, Δανιάς 6(4ρ.), Λυραντωνάκης 2, Περικός 10(5ρ.), Προκοπίου, Σπυριδώνης 12(4ρ.), Φωτεινός 18(6ρ.), Χριστόπουλος

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των Athens Bucks στα τελευταία λεπτά του ματς.