15/10/2019
Athens Crips 10 11 12 14 - 47 -
Bad Boys 6 12 7 12 - 37 -

Athens Crips 4×4!

Την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο Basketaki Cup πέτυχαν οι Athens Crips, με σκορ 47-37 επί των Bad Boys και εξασφάλισαν πρόκριση και πρωτιά στον όμιλο τους. Οι Athens Crips είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους, «λύγισαν» τους Bad Boys και πέτυχαν το απόλυτο στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου.

Οι Athens Crips χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να πετύχουν τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι, όμως από τη στιγμή που τα κατάφεραν, πήραν και τα ηνία. Με σημείο αναφοράς την άμυνα τους και μπροστάρη τον Κουρκουλή, προηγήθηκαν 7-4. Την ίδια στιγμή οι Bad Boys ήταν τρομερά άστοχοι, ωστόσο δεν έχασαν την επαφή με το σκορ, μιας και το τέλος του δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με τους Athens Crips να έχουν μικρό προβάδισμα (10-6).

Το σκηνικό δεν άλλαξε και πολύ στη δεύτερη περίοδο. Οι Athens Crips συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, παρότι σκόραραν με το… σταγονόμετρο (14-13) και ήλεγχαν την κατάσταση. Από την άλλη πλευρά, οι Bad Boys με την είσοδο του Ευστράτογλου βρήκαν περισσότερες λύσεις επιθετικά, όμως δεν ήταν αρκετό. Οι Athens Crips είχαν απάντηση με Κουρκουλή – Γιγουρτάκη και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο από θέση οδηγού (21-18).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Bad Boys προσπέρασαν για πρώτη φορά (21-22), όμως η συνέχεια ανήκε στους Athens Crips. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0 και προηγήθηκαν με διαφορά 9 πόντων (31-22), δείχνοντας ξεκάθαρα ποιος ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Η αντίδραση των Bad Boys δεν ήρθε ποτέ και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε στο -8 (33-25).

Στην τέταρτη περίοδο ο Παρτσινέβελος πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, σκόραρε 10 σερί πόντους, όμως τίποτα δεν άλλαξε στο παιχνίδι. Οι Athens Crips όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά (42-31), προτού σφραγίσουν τη νίκη με το τελικό 47-37.

Οι Athens Crips τελείωσαν το ματς με 19-76 σουτ (25%), εκ των οποίων 1-20 τρίποντα (5%), 8-22 βολές (36.4%), μάζεψαν 61 ριμπάουντ (30-31), μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Bad Boys είχαν 16-54 σουτ (29.6%), εκ των οποίων 2-13 τρίποντα (15.4%), 3-16 βολές (18.8%), 39 ριμπάουντ (17-27), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα και 11 λάθη.

Athens Crips (Μαρακάκης): Κουγιουμτζόπουλος 4, Λάντζας 5 (16ρ.), Γκουγκούσης 6 (11ρ.), Αργυρός 7, Κουρκουλής 10 (14ρ.), Σμυρλής 2, Μαρακάκης 4, Γιγουρτάκης 9 (7ρ.).

Bad Boys (Ευστράτογλου): Δούρβαρης, Νικήτας, Παρτσινέβελος 12 (12ρ.), Ψαρούλης 8, Ευστράτογλου Γ. 5, Σαπέρας 6, Σκόνδρας 2, Σαντοριναίος 2, Ευστράτογλου Β. 2.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Athens Crips στα ριμπάουντ και ο έλεγχος του ρυθμού στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων.