27/11/2022
Brooklyn Nerds 17 12 21 21 - 71 -
Athens Touvlakers 15 24 20 15 - 74 -

Athens Touvlakers are on fire !

Απόγευμα Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Brooklyn Nerds υποδέχθηκαν τους Athens Touvlakers στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα των Λειβαδά και Μαρίνου ήταν για δεύτερο σερί παιχνίδι εκπληκτική επιθετικά και κατάφερε να επικρατήσει δίκαια με 71-74. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Από νωρίς βρήκαν τα πατήματά τους οι δύο ομάδες, με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Γιαννουλάκης (7π.), Φορτσάτος (6π.) και Αρμακόλας (4π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Nerds, ενώ οι Touvlakers απάντησαν με Σαλμάν (8π.), Κονταμπάση (3π.), Κοσκέρα (2π.) και Κουμουνδουρέα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Athens Touvlakers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, διανύοντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Κοσκέρας (7π.), Μαρίνος (6π.), Κουμουνδουρέας (5π.) και Σαλμάν (3π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, δίνοντας διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Brooklyn Nerds αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα και, παρά την προσπάθεια των Χωριανόπουλου (5π.), Αρμακόλα (4π.) και Φορτσάτου (2π.) βρέθηκαν σε θέση να κυνηγούν. Σκορ ημιχρόνου, 29-39.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων ήταν άκρως ικανοποιητική, αφού αθροιστικά μέτρησαν 41 πόντους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν στήριγμα στους Γιαννουλάκη (6π.), Φορτσάτο (6π.), Κοντορουχά (5π.) και Αρμακόλα (4π.), ενώ οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στις επιθετικές ενέργειες των Δεδεμάδη (7π.), Σαλμάν (5π.), Κοσκέρα (3π.), Μαρίνου (3π.) και Κουμουνδουρέα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Brooklyn Nerds τα έδωσαν μέχρι τέλους για την ανατροπή. Το επιθετικό κρεσέντο του Αρμακόλα (12π.) και ο σταθερός επιθετικά Φορτσάτος (6π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά και έβαλαν πίεση στους φιλοξενούμενους. Οι Touvlakers, πάντως, διατήρησαν τελικά την ψυχραιμία και χάρη στους Μαρίνο (7π.), Σαλμάν (4π.) και Κοσκέρα (4π.) και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-74.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brooklyn Nerds είχαν 27/70 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Athens Touvlakers είχαν 13/25 δίποντα, 12/42 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/9 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Αρμακόλας με 24 πόντους και double-double, έχοντας 10/19 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς) : Αρμακόλας 24 (1), Γιαννουλάκης 13 (1), Ζαμάνης 3, Κοντουρουχάς 5 (1), Λιατόπουλος, Νικολαΐδης, Φορτσάτος 20, Χωριανόπουλος 6 (1).

Athens Touvlakers (Κοσκέρας) :  Δεδεμάδης 7 (1), Κονταμπάσης 3 (1), Κοσκέρας 16, Κουμουνδουρέας 9, Λειβαδάς, Μαρίνος 19 (6), Παισόπουλος, Σαλμάν 20 (4).

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ της αναμέτρησης.