18/01/2024
Athens Crips 7 16 14 7 - 44 -
Athens Pistols 12 17 12 20 - 61 -

"Αθηναϊκό" ντέρμπι με νικητές τους Pistols!

Athens Crips και Athens Pistols έπαιξαν για τη νίκη στον Κολωνό, με αυτή να έρχεται για την παρέα του Πατρώνη, με τελικό σκορ 44-61!

Ο Λεκάκης είχε στο νου του τη δημιουργία! Ο Παναγιώτης Λάντζας από την άλλη ανέλαβε το σκοράρισμα κάτω απο το καλάθι και οι Crips παρέμειναν κοντά στους Pistols, οι οποίοι μοίρασαν τις επιθέσεις σε Καραγιώργη, Νεγκρίν και Καρνάβα και προηγήθηκαν με σκορ 7-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Μαρακάκης βρήκε στόχο από τα 6.75 νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Crips πάλεψαν ως όφειλαν και βελτιώθηκαν αισθητά, με το ημίχρονο να είναι πολύ ενδιαφέρον και να κλείνει στο 23-29 για Pistols!

Ο Κόκκαλης πάλευε σε κάθε φάση, ο Πατρώνης έβαλε με τον Καρνάβα κρίσιμα σουτ και το προβάδισμα παρέμεινε δίκαια υπέρ των Pistols, με το 37-41 να έρχεται με τον Μαρακάκη από την άλλη να δίνει ψυχή και να μειώνει προς το τέλος, με την τύχη του αγώνα να κρίνεται για τα καλά στην τελευταία περίοδο, καθώς οι Pistols ήταν μεν ένα... τσακ καλύτεροι αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν! Το έκαναν όμως εκεί που έπρεπε, με το τελευταίο μέρος του αγώνα να τους βρίσκει εξαιρετικούς αμυντικά, κυνικους επιθετικά και νικητές, με το τελικό σκορ να είναι το 44-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κόκκαλης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους Crips ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λάντζας με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/54 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 4/5 βολές, 54 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/49 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 8/11 βολές, 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουρκουλής, Λάντζας 13, Λεκάκης 12, Μαρακάκης 10, Παπαδόπουλος 2, Σμυρλής 7.

Athens Pistols (Πατρώνης): Αρόγιο 2, Νεγκρίν 13, Ανδρικόπουλος 8, Βρυώνης, Καραγιώργης 10, Καρνάβας 7, Κόκκαλης 14, Πατρώνης 7.

Τί μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον για 40 λεπτά!