26/03/2022
Pressof BC 11 12 17 12 - 52 -
Kourkoutes BC 11 13 16 18 - 58 -

Άτυπη ρεβάνς για τους Kourkoutes!

Οι Κουρκούτες σκότωσαν τον δαίμονά τους απέναντι στη Pressof καθώς πήραν την ρεβάνς του πρώτου γύρου που ήταν και η μοναδική τους ήττα στο πρωτάθλημα. Το ματς όπως και στον πρώτο γύρο ήταν ντέρμπι και ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος του αγώνα και πήραν τελικά το δίποντο που τους έδωσε ένα ψυχολογικό boostαλλά και τους κράτησαν σταθερά στην πρώτη θέση του ομίλου. Η αναμέτρηση διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης στο All Star Arena του ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development League.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να είναι καλύτεροι από την περιφέρεια με τον Νομικό να ξεχωρίζει σημειώνοντας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο τρία τρίποντα. Από την άλλη ο Τσάκωνας με τον Αθανασίου απαντούσαν στις βόμβες του Νομικού και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με σκορ 11-11.

Με τρίποντο του Σαρακηνού μπήκαν οι Κουρκούτες στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ζευγάρι βολών λίγο αργότερα του Συρίγου έκαναν το σκορ 13-17. Με 5-0 απάντησε η Pressof παίρνοντας ισχνό προβάδισμα (18-17), με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει τελικά υπέρ των φιλοξενούμενων έπειτα από καλάθι του Τσάκωνα γράφοντας το 23-24.

Ο Νομικός με το πέμπτο του τρίποντο έδωσε ακόμη ένα προβάδισμα στην Pressof(26-24), ο Τσάκωνας μετά από επιθετικό ριμπάουντ για ακόμη μια φορά ισοφάρισε (26-26) και έτσι συνεχίστηκε όλο το τρίτο δεκάλεπτο. Η μία ομάδα απαντούσε στο καλάθι της άλλης και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (40-40).

Το τρίποντο του Νακόπουλου στα μέσα της τελευταίας περιόδου έδωσε στους Κουρκούτες μια ανάσα (42-45) αλλά η Pressof προφανώς με τη διαφορά στους τρεις δεν παραιτήθηκε. Δύο λεπτά αργότερα ο Συρίγος με δικό του δίποντο έκανε το σκορ 46-50 και ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους εφτά λίγο πριν μπούμε στο 38ο λεπτό ο Τζορτός με τρίποντο μείωσε και πάλι στους τέσσερις (51-55). Η πίεση όμως των μετέπειτα νικητών σε όλο το γήπεδο έδωσε ακόμη ένα εύκολο λέιαπ στον Συρίγο που έκανε το σκορ 51-57 και στη συνέχεια από μία βολή σημείωσαν οι Τζορτός και Χούσος για να διαμορφωθεί το τελικό 52-58.

Πολυτιμότερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Νομικός που σημείωσε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 1 λάθος. Από τους φιλοξενούμενους Betsson mvp ήταν ο Τσάκωνας που σημείωσε 18 πόντους κάνοντας double-doubleμε 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 34% (11/32), 36% στα τρίποντα (8/22), 46% από τη γραμμή των βολών (6/13), μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 22 λάθη. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 40% (18/44), 15% στα τρίποντα (4/26), 47% από τη γραμμή των βολών (10/21), μάζεψαν 46 ριμπάουντ (18 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα, έκαναν 5 μπλοκ και 19 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Μπαλάσκας, Τσορτός 15 (2), Νομικός 23 (7), Καραντζιάς 2, Κοντάκος 6, Μακαρίτης 4.

KourkoutesB.C. (Αθανασίου): Συρίγος 12, Νακόπουλος 6 (1), Σαρακηνός 3 (1), Χούσος 10 (1), Βεϊσάκης 6 (1), Μανουσάκης, Αθανασίου 3, Τσάκωνας 18, Μανιουδάκης, Τρωϊάνος.

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες!