03/02/2024
Black Mapa 15 11 9 16 - 51 -
Panzerakia 7 17 11 18 - 53 -

Άτυπη ρεβάνς για τα Panzerakia!

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, τα Panzerakia κέρδισαν την Black Mapa με 51-53 για την 19η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League, παίρνοντας παράλληλα άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου!

Σαφώς ανώτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Black Mapa, καθώς με 5 πόντους του Ηλιόπουλου, 5 του Βαγγέλη Γιανναράκη και άλλους τόσους του Αγγελόπουλου, προηγήθηκε με 15-7. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Πολυχρονόπουλος, 3/4 βολές είχε ο Κατσιγιάννης και 2/2 ο Ηλίας Φανουργιάκης.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τρίποντο του Κρητικού και βοήθειες των Αγγελόπουλου - Βαγγέλη Γιανναράκη, βρίσκονταν στο +11, 22-11. Στο φινάλε, όμως, του πρώτου μέρους τα Panzerakia πάτησαν γκάζι και με 8 πόντους του Ηλία Φανουργιάκη και 5 του Κατσιγιάννη, πλησίασαν στο καλάθι, 26-24!

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το τρίτο, εκεί όπου το τιμόνι άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 35-35. Για την Black Mapa 5 πόντους είχε ο Αγγελόπουλος και 4 ο Βαγγέλης Γιανναράκης, ενώ για το συγκρότημα του Χριστόπουλου 4 πόντους έβαλε ο Γκανής και από 3 οι Πολυχρονόπουλος - Κατσιγιάννης. Σκορ τρίτης περιόδου 35-35!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς εν τέλει, με τα Panzerakia να επικρατούν με 51-53, χάρη σε 8 πόντους του Κατσιγιάννη, μεγάλο τρίποντο του Φανουργιάκη και βολές του Πολυχρονόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν οι Αγγελόπουλος, Βαγγέλης Γιανναράκης και Ηλιόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 17/46 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές 13/18 βολές, 17/53 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Αγγελόπουλος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 9/12 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson MVP για τα Panzerakia ο Φανουργιάκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Black Mapa (Γιανναράκης Β.): Αγγελόπουλος 22, Γιανναράκης Β. 16 (1), Γιανναράκης Ν., Ηλιόπουλος 8 (1), Κάπουας, Κρητικός 3 (1), Παπαναστασόπουλος 2

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκανής 6, Ζωγράφος 7, Φανουργιάκης 11 (1), Καλιακούδας, Κατσιγιάννης 19 (1), Πάγκαλος, Πολυχρονόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!