21/04/2023
Space Jam 7 14 17 20 - 58 -
Kavlanta Hawks 23 13 31 21 - 88 -

«Αυλαία» με ρεκόρ Σοφούλη!

Οι Kavlanta Hawks ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για την φετινή Development League με νίκη επικρατώντας άνετα επί της Space Jam με 58-88. Η μεγαλύτερη είδηση, ωστόσο, από το συγκεκριμένο ματς είναι το ρεκόρ που έσπασε ο Θάνος Σοφούλης, ο οποίος με τους 60 πόντους που πέτυχε στο παιχνίδι έγινε ο δεύτερος καλύτερος σκόρερ στην ιστορία του Basketaki. Αυτή ήταν η 17η νίκη για τα «Γεράκια» (17-9) τα οποία τερμάτισαν στην 6η θέση, ενώ η Space Jam γνώρισε την 21η ήττα της και παρέμεινε στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι Kavlanta Hawks πάτησαν παρκέ με στόχο από νωρίς να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Σοφούλης από τις πρώτες κιόλας φάσεις ξεκίνησε να «πυροβολεί» πίσω από τα 6,75, ο Τζώρτζης έδινε λύσεις επίσης στο σκοράρισμα και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 3-12. Οι δυο τους εξακολουθούσαν να είναι η κύρια απειλή για την αντίπαλη άμυνα και γρήγορα η διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα, με το 7-23 να είναι το σκορ έπειτα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Νάστος ήρθε από τον πάγκο και έδωσε ενέργεια, αλλά και εύστοχα σουτ στην Space Jam, η οποία πλησίασε στους 8 πόντους (21-29). Τότε όμως ανέλαβε δράση ο Σοφούλης, ο οποίος έκανε τρομερή δουλειά κοντά και μακριά από το αντίπαλο καλάθι. Όλοι οι πόντοι που μπήκαν στα εναπομείναντα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου ήρθαν από το χέρι του ίδιου και έτσι ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 21-36 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Για… κακή τύχη των γηπεδούχων, ο Σοφούλης συνέχισε ορεξάτος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ ξέφυγε στο 28-52. Ο Τζώρτζης ήταν επίσης μία αξιόπιστη λύση στην επιθετική λειτουργία των Kavlanta Hawks, οι οποίοι λίγο αργότερα έφτασαν στο +30 (32-62). Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν απόλυτα το ματς και το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται 38-67.

Νάστος και Σοφούλης ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με έναν… διαγωνισμό τριπόντων με το σκορ να φτάνει στο 44-73. Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε πλέον μία τυπική διαδικασία. Το παιχνίδι πλέον είχε ανοίξει για τα καλά, ωστόσο το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τους Kavlanta Hawks να παίρνουν εύκολα το τελευταίο ροζ φύλλο αγώνα με 58-88.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 21 πόντους, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 28 ριμπάουντ. Από την Space Jam ξεχώρισε ο Δημήτρης Νάστος με 23 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Η Space Jam είχε 13/48 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 2/10 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι Kavlanta Hawks ολοκλήρωσαν το ματς με 13/45 δίποντα, 15/50 τρίποντα, 17/23 βολές, 69 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 6 κλεψίματα και 10 λάθη.

Space Jam (Μαυροσκότης): Αλεξανδρής 12(3ρ.), Γιακουμής 12(15ρ.), Μαυροσκότης 5(6ρ.), Νάστος 23(3ρ.), Πέτσας, Παπαχαρίσης 2(6ρ.), Φώτης 4(9ρ.)

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Ασημακόπουλος 4(6ρ.), Κολυβάς, Λιώδης, Παπαδημητρόπουλος, Πεντάρης 3(8ρ.), Σοφούλης 60(4ρ.), Τζώρτζης 21(28ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ρεκόρ του Θάνου Σοφούλη!