18/07/2020
Phoenix Bums 18 16 13 6 - 53 -
Πήγασος 12 19 7 8 - 46 -

Αυτήν την φορά… ανεβαίνουν οι Phoenix Bums!

Την επιστροφή τους στα σαλόνια της Master League πανηγυρίζουν από το βράδυ της Παρασκευής οι Phoenix Bums για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς κέρδισαν τον Πήγασο με 53-46 στο κλειστό του Κολωνού και δήλωσαν πως φέτος θα δεχθούν να παίξουν στην δεύτερη κατηγορία του Basketaki the League!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Phoenix Bums στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Παλαμιδά και άλλους τόσους του Καδά, προηγούνταν με 16-5, 100″ για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε, όμως, του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με 4 πόντους του Πάντα, 4 του Γιασαφάκη και 3 του Κατινάκη, μείωσαν στους 6, 18-12.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πήγασος συνέχισε την αντεπίθεσή του και με τους Λεγάκη (7π), Καρατζή (3π) και Νίκα (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, επέστρεψε από το -11 και προσπέρασε με 18-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με δράστες στην επίθεση τους Παπαντωνίου – Μπαλτζόγλου με 9 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 34-31!

Με τρίποντες βόμβες των Λεγάκη και Καρατζή στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, το συγκρότημα του Ρόκκα πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 34-37. Στη συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου οι Αλήτες κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Παλαμιδά (5π), Αξαμπανόπουλο (3π) και Καδά (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +9, 47-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο και έτσι οι Phoenix Bums έφτασαν στη νίκη ανόδου με 53-46, χάρη σε 3 πόντους του Αξαμπανόπουλου. Δεν μπόρεσε ο Πήγασος να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, με τον Σταυρόπουλο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τον Πάντα να έχει 3 πόντους με την σειρά του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 11/43 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 11/33 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 26 λάθη.

Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Αξαμπανόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 4/11 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για τον Πήγασο ο Λεγάκης με 14 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 2/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 7 (!) φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 3, Καδάς 8 (2), Παπαντωνίου 10 (1), Αξαμπανόπουλος 10, Λάσπας 3, Καραγιάννης 2, Μπαλτζόγλου 4, Παλαμιδάς 11 (2), Αβαρκιώτης 1, Κοβάτσος 2

Πήγασος United (Ρόκκας): Ρουσσάκης, Νίκας 3 (1), Καρατζής 6 (2), Πάντας 7, Σταυρόπουλος 5 (1), Κατινάκης 3, Λεγάκης 14 (2), Γιασαφάκης 4, Ξυριδάκης 2, Βουρλιώτης 2

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Phoenix Bums στο τελευταίο δεκάλεπτο!