20/07/2020
Blazers BC 22 12 16 11 - 61 -
Ναυαγοί 7 17 21 13 - 58 -

Αυτήν την φορά ΔΕΝ αυτοκτόνησαν οι Blazers!

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Master League προκρίθηκαν οι Blazers, καθώς στον επαναληπτικό του 58-58, επιβλήθηκαν δύσκολα των Ναυαγών με 61-58 και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τον γνώριμο Άνεμο!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Blazers στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Αθηναίου, 4 του Γεωργίου και τρίποντο του Καζαντζή, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 22-7. Ο Αγγελογιαννόπουλος με 5 πόντους και ο Αθανασίου με 2 ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ναυαγοί ξύπνησαν και με 5 νέους πόντους του Αγγελογιαννόπουλου, άλλους τόσους του Βλάχου και τρίποντο του Ψαλιδόπουλου, πλησίασαν στους 6, 22-16. Τελικά οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 34-23, μετά από δύο τρίποντα του Καλογεροπούλου, 4 πόντους του Αθηναίου και δίποντο του Κοκκινάκη.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι κιτρινόμαυροι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Αθανασίου, 4 του Βλάχου, 4 του Κουτσουρή και τριποντάκι του Ψαλιδόπουλου μείωσαν στον πόντο, 36-35. Οι Blazers διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους σε εκείνο το διάστημα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 50-45, χάρη σε 5 πόντους του Αθηναίου, 5 του Γεωργίου και 4 του Τουρτσινάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 50-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ναυαγοί ξεκίνησαν με 10-0 σερί και με τους Ψαλιδόπουλο – Βλάχο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 50-55 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο του ντέρμπι οι Blazers είχαν πιο καθαρό μυαλό και με μεγάλα σουτ των Χουλιαρά και Αθηναίου, έφτασαν στη νίκη – πρόκριση με 61-58!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 15/42 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 18/45 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Blazers ο Αθηναίος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 8/9 βολές, 6/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Ναυαγούς ο Αθανασίου με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 6/13 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Blazers (Κοκκινάκης): Καζαντζής 3 (1), Χουλιαράς 5 (1), Γεωργίου 12 (1), Κοκκινάκης 4, Καλογερόπουλος 6 (2), Αθηναίος 23 (1), Μπερνιδάκης, Εμμανουηλίδης 2, Τουρτσινάκης 6

Ναυαγοί (Ψαλιδόπουλος): Αθανασίου 14, Αγγελογιαννόπουλος 12 (2), Κουτσουρής 8 (1), Χατζηιωσήφ, Βλάχος 13, Ψαλιδόπουλος 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό ξεκίνημα των Blazers, αλλά και η αντεπίθεση των Ναυαγών στα τελευταία λεπτά!