13/06/2020
Blazers BC 11 14 10 22 - 57 -
Brazzers 15 13 11 13 - 52 -

Αυτήν την φορά κέρδισε το “L”!

Στον πρώτο γύρο οι Brazzers είχαν επικρατήσει των Blazers, ωστόσο το βράδυ της Παρασκευής ήταν η σειρά της ομάδας του Κοκκινάκη, η οποία επιβλήθηκε με 57-52 για την 16η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, χωρίς όμως να καλύψει το -10 (56-66)!

Οι Brazzers ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Δαρδαμάνη, άλλους τόσους του Μίλτου Βαρθολομαίου, τρίποντο του Ζαφειράκη και δίποντο του Αμπάζογλου, προηγήθηκαν με 8-15. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Καζαντζής από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 6 συνεχόμενους πόντους έβαλε ο Αθηναίος.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 25-28, μετά από 5 πόντους του Μίλτου Βαρθολομαίου και τρίποντα των Νίκου Βαρθολομαίου – Ζαφειράκη. Τους Blazers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στο δεύτερο δεκάλεπτο τα δύο τρίποντα του Καζαντζή, όπως και οι βοήθειες των Εμμανουηλίδη – Αθηναίου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Brazzers να φτάνουν μέχρι και στο +8, 25-33, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 35-39, χάρη σε 4 νέους πόντους του Μίλτου Βαρθολομαίου και τρίποντο του Δαρδαμάνη. Για την ομάδα του Κοκκινάκη σε εκείνο το διάστημα τις λύσεις στην επίθεση έδωσε ο Σαράντου με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 35-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άλλαξε ριζικά η εικόνα της συνάντησης, καθώς οι Blazers τάισαν τον Αθηναίο, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους και με την συνεισφορά των Τουρτσινάκη (4π), Χουλιαρά (3π) και Σαράντου (2π), οδήγησαν τους μπλε στη μεγάλη νίκη με 57-52. Δεν μπόρεσαν να αντέξουν στα τελευταία λεπτά οι κιτρινόμαυροι και έτσι οι 6 πόντοι που έβαλε ο Αμπάζογλου δεν ήταν αρκετοί!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 17/35 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 63 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 14/38 δίποντα και 7/37 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, ενώ έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Blazers ο Αθηναίος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 7/12 βολές, 7/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε 21 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Brazzers ο Μίλτος Βαρθολομαίος με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Blazers (Κοκκινάκης): Καζαντζής 9 (3), Μπερνιδάκης, Χουλιαράς 5 (1), Σαράντου 8, Μπούτος, Καλογεροπουλος, Αθηναίος 24 (1), Εμμανουηλίδης 6, Τουρτσινάκης 5

Brazzers (Βαρθολομαίος Ν.): Αμπάζογλου 8 (1), Δαρδαμάνης 12 (1), Βαρθολομαίος Ν. 3 (1), Βαρθολομαίος Μ. 17 (2), Μακρυωνίτης 2, Ζαφειράκης 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!