07/01/2023
Intercity BC 14 17 10 12 - 53 -
G-vana 15 10 - 21 - 46 -

Αυτήν την Intercity γουστάρουμε!

Μετά από 76 μέρες και 7 συνεχόμενες ήττες, η Intercity επέστρεψε στις νίκες, καθώς για την 13η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισε την G-Vana με 53-46 στο κλειστό του Περιστερίου!

Καλύτερη εμφανίστηκε η Intercity στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Αντωνίου, 5 του Νικολάου και 4 του Μπαλαφούτη, προηγούταν με 11-5. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Πυλαρινού, 4 πόντους του Pecani και τρίποντο του Τριανταφύλλου, προσπέρασαν με 14-15!

Στην δεύτερη περίοδο ο πρόεδρος Μπαλαφούτης έκανε όργια και με 9 δικούς του πόντους και τους άλλους 4 να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας, έδωσαν αέρα 8 πόντων στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 31-25. Την G-Vana κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μοσχόπουλος και Τριανταφύλλου με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Intercity έσφιξε την άμυνά της και με 4 πόντους του ασταμάτητου Μπαλαφούτη, 4 του Νικολάου και 2 του Αντωνίου, έτρεξε 10-0 σερί και έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 41-25, μιας και ο αντίπαλος δεν βρήκε στόχο σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 41-25!

Με την διαφορά στους 16, 41-25, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι "λευκοί" έφτασαν εύκολα στη νίκη μ 53-46, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νικολάου, Αντωνίου και Μπαλαφούτη. Για τους "Τζαϊμακανούς" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μοσχόπουλος, Λιάνας και Φραγκούλης, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά από τους 19 πόντους (47-28).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/12 βολές, 17/39 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 11/37 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp της Intercity ο Αντωνίου με 13 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της G-Vana ο Pecani με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Intercity (Κανείς): Αντωνίου 13 (1), Μπαλαφούτης 19 (2), Νικολάου 17, Σπαής 2, Σταυρόπουλος 2

G-Vana (Λιάνας): Μοσχόπουλος 14 (2), Λιάνας 7, Pecani 9, Τριανταφύλλου 9 (3), Πυλαρινός 6 (2}, Φραγκούλης 1

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εικόνα της Intercity για τρία δεκάλεπτα!