18/11/2019
Anonymous BC 14 18 16 25 - 73 -
Beer Team 9 15 11 9 - 44 -

Αυτοί είναι οι πραγματικοί Anonymous!

Επιστροφή στις νίκες για τους Anonymous στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς μαζεύτηκαν και επικράτησαν εύκολα της Beer Team με 73-44 για την τρίτη αγωνιστική.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Στουπάκη και δίποντα των Γρατσία – Θεοδοσόπουλου, η Beer Team προηγούταν με 6-9, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου η ομάδα του Χειλάκη πάτησε γκάζι και τρίποντες βόμβες των Ελευθεριάδη, Πολυχρόνου και Τζουβάρα, προσπέρασε με 14-9!

Στην δεύτερη περίοδο οι Anonymous είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 32-24, χάρη σε 5 πόντους του Ζυγούρη, 4 του Μπαλάσκα, 4 του Βόπη και 3 του Κώτσια. Τους κίτρινους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Γρατσία και Ανδρέα Μαυράκη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι No Name κατάφεραν αθόρυβα να πάρουν σημαντική διαφορά 13 πόντων, 48-35, με τον Ζυγούρη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 7 πόντους, τον Μπαλάσκα να βάζει 4 και τον Ελευθεριάδη 3. Τους “Μπυρόβιους” προσπάθησαν να διατηρήσουν κοντά στο σκορ, χωρίς όμως κάποιο θετικό αποτέλεσμα, οι Θεοδοσόπουλος και Ανδρέας Μαυράκης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Anonymous δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με τους Τζουβάρα (7π), Φιλαρτζή (6π), Κώτσια (4π) και Δρακόπουλο (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-44. Για την Beer Team στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Θεπδοσόπουλος (6π) και Τζατζαράκης (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 24/49 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 13/39 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Mvp των Anonymous ο Ζυγούρης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος της Beer Team ο Θεοδοσόπουλος με 16 πόντους, 4/7 βολες, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Anonymous (Χειλάκης): Τριανταφύλλου, Κώτσιας 7, Καστρινός, Δρακόπουλος 8, Φιλαρτζής 8, Βόπης 7, Ζυγούρης 12 (2), Πολυχρόνου 5 (1), Μπαλάσκας 8, Τζουβάρας 10 (2), Ελευθεριάδης 8 (1)

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαυράκης Α. 7 (1), Θεπδοσόπουλος 16, Γρατσίας 6 (1), Τζατζαράκης 3 (1), Μαυράκης Μ. 2, Στούπακης 7 (1), Ζελάγια 3

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Anonymous!