05/01/2020
Koutchers 13 15 13 11 - 52 -
Orlando Tragics 15 21 13 9 - 58 -

Αυτοί πλέον είναι Orlando Magics, όχι Tragics!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Orlando Tragics, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των Koutchers και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα με 52-58 , μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Orlando Tragics, καθώς με 9 πόντους του Μεϊντάνη και δίποντα των Βροντάκη, Αγαλόπουλου και Κριαλάκου, προηγήθηκαν με 13-15. Το δίδυμο Μουμούρη – Σκυφτούλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κορδαλής και Κουρλαμπάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 22-32, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 28-36, χάρη σε 7 πόντους του Κολυβά, 4 του Κριαλάκου, τρίποντο του Μεϊντάνη και 3 πόντους του Αλοΐζου. Τους Koutchers κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 7 νέοι πόντοι του Μουμούρη και τα δύο τριποντάκια του Μακρόπουλου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τραγικοί έφτασαν μέχρι και στο +12, διατηρώντας τελικά το +8 του πρώτου μέρους, 41-49, με τον Αγγελιδάκη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια. Ο Κορδαλής με 6 πόντους και ο Σκυφτούλης με 4 πάλευαν να κρατήσουν ζωντανούς τους “Κουτσούς” σε εκείνο το σημείο της συνάντησης. Σκορ τρίτης περιόδου 41-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Orlando Tragics διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και με τους Κωνσταντίνου (4π) – Μεϊντάνη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 52-58! Δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά οι Koutchers, παρά τους 5 πόντους του Σκυφτούλη και το τρίποντο του Μακρόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 16/35 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 19/48 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Koutchers ο Μουμούρης με 15 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 5/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Mvp των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Koutchers (Σκυφτούλης): Μουμούρης 15 (1), Μακρόπουλος 9 (3), Κορδαλής 8, Κουρλαμπάς 2,  Σκυφτούλης 16, Τιτόπουλος 2

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Αλοΐζος 5, Τσαμουράς, Ζαφειρόπουλος, Βροντάκης 6, Μεϊντάνης 17 (3), Κριαλάκος 8, Αγγελιδάκης 3 (1), Κωνσταντίνου 4, Γκλιάτης 2, Αγαλόπουλος 4, Κολυβάς 5 (1), Σιμιτιάν 4

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των 6 Koutchers σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά και το γεγονός πως οι Orlando Tragics άντεξαν στην πίεση στα τελευταία λεπτά!