14/02/2024
Αμόκ 22 17 16 23 - 78 -
Athens Crips 18 30 14 19 - 81 -

Αυτοί είναι οι Athens Crips!

Κάνοντας ίσως το καλύτερο παιχνίδι της ιστορίας τους, σίγουρα στο επιθετικό κομμάτι, οι Athens Crips σταμάτησαν το νικηφόρο σερί 11 αγωνιστικών της Αμόκ και με το 78-81, απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού μετά την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League!

Η Αμόκ έδωσε από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι και με 8 πόντους του Τσατσάνη, 4 του Διονυσόπουλου, 4 του Ορφανού και τρίποντα των Βιγικάκη - Γραμματικού, προηγήθηκε με 22-18. Με το δίδυμο Αργυρούλη - Μπραϊμη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Athens Crips έκαναν ίσως το καλύτερο φετινό τους δεκάλεπτο και με τους Λάντζα (12π), Αργυρούλη (10π) και Μπραΐμη (7π) να κάνουν πάρτι, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 39-48, πετυχαίνοντας 30 πόντους σε ένα δεκάλεπτο! Ο Ορφανός ήταν αυτός που κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 8 πόντους, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Βιγικάκης. Σε εκείνο το διάστημα φάνηκε η απουσία του Κελεπούρη μέσα από την ρακέτα των κίτρινων.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Αθηναίοι" συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με τον Μπραΐμη να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό με ακόμη 8 πόντους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 55-62. Οι ατομικές ενέργειες του Ορφανού, ο οποίος πέτυχε νέους 8 πόντους και οι βοήθειες των Βιγικάκη - Τσατσάνη διατήρησαν την ομάδα του Αβαρκιώτη κοντά στο σκορ. Σκορ τρίτης περιόδου 55-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Παπαδόπουλου άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Λάντζα, Αργυρούλη, Σμυρλή και Μαρακάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 78-81. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η Αμόκ να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ορφανού, Βιγικάκη και Γραμματικού.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 20/43 δίποντα και 9/42 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/19 βολές, 25/63 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Ορφανός με 31 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 12/19 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Athens Crips ο Αργυρούλης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/9 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Αμόκ (Δουρακάκης - Αβαρκιώτης): Βιγικάκης 16 (3), Αβαρκιώτης, Γράψας, Γραμματικός 7, Διονυσόπουλος 6, Δουρακάκης, Ιωαννίδης, Ορφανός 31 (1), Τσατσάνης 17 (5), Τσολάκος 1

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 25 (5), Παπαδόπουλος 2, Λάντζας 20, Μαρακάκης 5 (1), Μαρκαντώνης, Μπραΐμης 22, Σμυρλής 7

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Athens Crips κατάφεραν να κερδίσουν την Αμόκ, κάνοντας το δικό της παιχνίδι!