30/06/2021
Aguanile 13 21 21 17 - 72 -
Harlems 13 15 27 16 - 71 -

«Αυτοκτονία» οι Harlems, νίκη για την Aguanile!

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με τρομερές ανατροπές στο σκορ, η Aguanile ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος και επικράτησε με 71-71 των Harlems στο Basketaki Arena!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο ισόπαλο 13-13. Τζιγκουνάκης από την μία με 7 πόντους και Δαμίγος από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στην δεύτερη περίοδο, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με τον Χρήστο Παπαπαναγιώτου να σημειώνει 8 πόντους έτρεξαν ένα επιμέρους 21-15 και προηγήθηκαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 34-28. Για τους Harlems, 4 πόντους σημείωσε ο Θανάσης Σιάμος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πάρα πολύ εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Αυτό αποτυπώνεται στο υψηλό 27-21 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Harlems που είδαν τον Κώστα Δαμίγο να πετυχαίνει 9 πόντους. Για τους «κόκκινους», 10 πόντους έβαλε ο Άγγελος Τζιγκουνάκης που ήταν απολαυστικός στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Harlems μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, προηγήθηκαν με 6 πόντους, 69-63 και μπορούσαν με βολές του Καρρά να «κλειδώσουν» την νίκη. Ωστόσο, ο Κώστας Σιμιτσόπουλος με μεγάλα σουτ χάρισε την νίκη στην Aguanile με 72-71 σε ένα απολαυστικό παιχνίδι με σπουδαίες συγκινήσεις.

MVP Hall Of Brands της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Κώστας Σιμιτσόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Σιάμος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 29/61 εντός πεδιάς, 5/12 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Harlems είχαν 28/71 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα, 12/21 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 2 τάπες.

Aguanile (Γκέγκιος): Παπαπαναγιώτου 10, Δάμης 6, Σιμιτσόπουλος 17, Ρουσέας 5, Γκέγκιος 3, Τζιγκουνάκης 17, Σαρρής 14.

Harlems (Ρουσιώτης): Σκαρμέας 6, Κρητικός 4, Σιάμος 17, Καρράς 16, Ρουσιώτης 8, Δαμίγος 17, Βρεττάκος 3.

Τι μας άρεσε: Ο τρομερός ρυθμός που υπήρχε στο παιχνίδι!

Τι δεν μας άρεσε: Τα λάθη των Harlems που τους στέρησαν την νίκη!