10/12/2021
Lyonmen 10 12 10 13 - 45 -
New York Fix 8 9 17 10 - 44 -

Αυτοκτόνησαν οι Fix για να κερδίσουν οι Lyonmen!

Δεν… ήθελαν μια νίκη που κρατούσαν σφιχτά μέσα στα χέρια τους οι New York Fix, με 2 αχρείαστα φάουλ να στέλνουν τον Φραντζέσκο στη γραμμή της φιλανθρωπία για 5 ελεύθερες βολές λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης (σε προσπάθεια για τρίποντο και εν συνεχεία ομαδικά), με τους Lyonmen να παίρνουν μια απρόσμενη νίκη με 45-44.

Παρά το άστοχο σχετικά ξεκίνημα από τις δύο παρέες, ο ρυθμός ανέβηκε στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τον Θεοδώρου να αναλαμβάνει οργανωτικά καθήκοντα, οδηγώντας την ομάδα του στο επιθετικό μισό, με τον Παναγόπουλο από την άλλη να είναι ιδιαιτέρως ενεργητικός και να προσφέρει 4 πόντους, για το 10-8 με το οποίο έκλεισε πίσω το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του, μετά από καλάθι του Ηλιόπουλου.

Ο Μακρύγιαννης έδινε τις… μάχες του κάτω από τα καλάθια, με την απουσία του κομβικού Τζουβάνα να μη φαίνεται μέχρι στιγμής για Lyonmen, με τον Ηλιόπουλο να είναι και αυτός θετικός, με πόντους από μέση απόσταση. Η αστοχία ήταν αυτή που στέρησε τη δυνατότητα στους Fix να πλησιάσουν περαιτέρω στο σκορ τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-17.

Το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, σταμάτησε με ένα τρίποντο του Κουτούζου στα μέσα περίπου της περιόδου, με την παρέα του Καλπακίδη να σφίγγει την άμυνά της και να μην αφήνει σε… ησυχία τα επιθετικά όπλα των Lyonmen (Θεοδώρου, Καλαποθαράκος). Παράλληλα, με μεσίτες επιλογές στην επίθεση, ισοφάρισαν και εν τέλει έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, μπροστά με 32-34.

Φάνηκε εξαρχής πως με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, το ματς πήγαινε για… ματσάρα! Οι Fix κρατούσαν τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, με ένα τρίποντο του Καλπακίδη να δίνει προβάδισμα και ψυχολογία (34-37)! Εκπληκτικό το φινάλε του αγώνα, με τον Φρατζέσκο να εκμεταλλεύεται το φάουλ που (κακώς) του έγινε με 1.4 στο ρολόι και να δίνει τη μεγάλη νίκη με 45-44 στους Lyonmen!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μακρύγιαννης με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από New York Fix ξεχώρισε ο Γρηγόρης Αθανασόπουλος με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/43 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 16/26 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/28 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 15/25 βολές, 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη.

Lyonmen (Ψυχογιός) : Θεοδώρου 9, Μαυροθαλασσίτης 4, Δουκέρης 2, Ηλιόπουλος 7, Μακρύγιαννης 6 (14 ριμπ.), Φρατζέσκος 5, Χριστοδούλου 3, Δημητρίου 1, Καλαποθαράκος 8.

New York Fix (Πλατανίτης) : Χριστοδούλου, Παναγόπουλος 4, Αθανασόπουλος 7 (14 ριμπ.), Πλατανίτης 6, Κουτούζος 13, Κουράσης, Καλπακίδης 3, Ζορμπάς 11 (10 ριμπ.), Χαμπεσής, Κολέτσος.

Τι μας άρεσε : Το συγκλονιστικό τέλος του αγώνα!