15/11/2022
Brazzers 16 23 19 16 - 74 -
West Kings 17 23 14 16 - 70 -

Αυτούς τους Brazzers ξέραμε!

Τεράστια νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Brazzers, καθώς για την όγδοη αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν τους West Kings με 74-70 και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού, αναγκάζοντας παράλληλα τους πρωταθλητές στην δεύτερη φετινή τους ήττα!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-17 υπέρ των West Kings, με τον Σταματόπουλο να σκοράρει 7 πόντους και τον Πεζούλα 5. Ο Βαρθολομαίος με 6 πόντους και ο Χρόνης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 είχαν οι Δαρδαμάνης και Αρβανίτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 10 πόντους του Γεωργούση, 5 του Ρουμελιώτη και 4 του Σταματόπουλου, οι φιλοξενούμενοι  διατήρησαν το βραχύ προβάδισμα ενός πόντου, 39-40. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το σημείο οι Brazzers, με τον Μπάρμπα να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια, τον Αρβανίτη να σκοράρει 5 πόντους και τους Γιοβάνη - Δαρδαμάνη να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Brazzers, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 39-45, κατάφεραν με ακόμη 8 πόντους του Μπάρμπα και 5 του Γιοβάνη, να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 58-54. Μόνος του πάλευε για τους πρωταθλητές σε εκείνο το διάστημα ο Γεωργούσης, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 58-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzers ήταν σαφώς ανώτεροι και με μεγάλα σουτ των Γιοβάνη, Αρβανίτη, Χρόνη και Βαρθολομαίου, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 74-70! Για τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γεωργούσης, Σταματόπουλος και Πεζούλας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 18/40 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές και έκαναν μόλις 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/15 βολές, 23/35 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Brazzers ο Γιοβάνης με 16 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των West Kings ο Σταματόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzers (Μπάρμπας): Γιοβάνης 16 (2), Αμπάζογλου 3, Αρβανίτης 12, Βαρθολομαίος 10, Δαρδαμάνης 6, Σαμπάνης 6, Μπάρμπας 14 (4), Χρόνης 7 (2)

West Kings (Μαρφαντάς): Σταματόπουλος 23 (1), Γεωργούσης 25 (3), Αναστόπουλος, Κοζομπόλης 3, Κυρμίζογλου 2, Ρουμελιώτης 5 (1), Πεζούλας 9 (1), Τσεμπέρης, Φωτόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική διαχείριση του αγώνα από τους Brazzers στο φινάλε!