12/02/2024
Paliagoura 16 8 21 22 - 77 -
Milwaukee Sucks 14 13 19 19 - 65 -

"Αβανίδιο" σόου και νίκη για τα Paliagoura!

Αν και άστοχος στην αρχή, ο Βαγγέλης Αβανίδης βρήκε ρυθμό στο κρίσιμο σημείο του αγώνα και έδωσε τη νίκη στα Paliagoura απέναντι στους Milwaukee Sucks, με τελικό σκορ 77-65.

Ο Φωτόπουλος δεν είπε όχι στα ελεύθερα σουτ που του έδωσαν οι γηπεδούχοι, τα έβαλε και κρατούσε τους Sucks μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα, με τα Paliagoura να κάνουν πολλά... εύκολα λάθη και να προσπαθούν να μπουν στο ρυθμό του παιχνιδιού, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-14 για τους πράσινους, με τον Αβανίδη να εκτελεί στη λήξη! Ο Κασκάνης έτρεχε δίχως αύριο στον αιφνιδιασμό, αγνόησε την οργάνωση και έπιασε την εκτέλεση, με τα Paliagoura να είναι καλύτερα και να προηγούνται με 34-27 στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Καλογιάννης ήταν στήριγμα μαζί με τον Σαραντόπουλο κάτω από τα καλάθια, με τους Sucks όμως να κάνουν τρομερό πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και να μειώνουν στο καλάθι ! Ο Οικονόμου μίλησε στον επιθετικό τομέα, με τον Αβανίδη από την άλλη να νιώθει... άνετα από τα 6.75 και να ξαναβάζει τους "πράσινους" σε διψήφιο και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 55-46! Έτσι πήγαινε το παιχνίδι μέχρι τέλους! Η ίδια διαφορά, τα Paliagoura να κρατούν τον ίδιο ρυθμό και να φτάνουν δίκαια στην επικράτηση με σκορ 77-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Αβανίδης με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Οικονόμου με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/17 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/46 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 10/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη.

Paliagoura (Κασκάνης): Αβανίδης 28, Καλογιάννης 14, Κασκάνης 13, Κωστάκης 4, Σαραντόπουλος 9, Τομαράς 9.

Milwaukee Sucks (Οικονόμου): Γανέλης, Κάζας Γ. 12, Κάζας Κ. 8, Κυριακόπουλος 2, Μαστροκόλιας 2, Μαυροειδής 4, Οικονόμου 26, Φωτόπουλος 11.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στο παιχνίδι!