26/02/2024
Paliagoura 24 19 30 11 - 84 -
Reload 26 15 21 18 - 80 -

Με 36άρα του Αβανίδη τα Paliagoura!

Με τους Αβανίδη και Κασκάνη να φτάνουν αμφότεροι κοντά στο triple double, τα Paliagoura επιβλήθηκαν έπειτα από ένα υπέροχο παιχνίδι με σκορ 84-80 των Reload!

Ξεκίνησαν να... πυροβολούν οι Reload και δεν τους σταματούσε τίποτα! Ο Μουζάκης βρήκε χώρους και έβαλε δύο, ο Ορέστης και ο Δούρος από άλλο ένα και οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά! Κάπου όμως προς το τέλος της περιόδου ο Βαγγέλης Αβανίδης ξέχασε να... αστοχήσει και το προβάδισμα άλλαξε χέρια ξανά, με το πρώτο απολαυστικό μέρος του αγώνα να κλείνει στο 24-26 για την παρέα του Περιβολάρη, έπειτα από τρίποντο του Ορέστη από τα 8 μέτρα! Ο Κασκάνης πάτησε... γκάζι, μετέφερε άμεσα τη μπάλα από την άμυνά στην επίθεση και είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας έφερε ξανά μπροστά τους πράσινους! Ο Ορέστης είχε απαντήσεις σε όλα, έκανε... vintage εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 43-41 για Paliagoura!

Ο Δρακάκης ξαναπάτησε παρκέ και έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του, με τον Ρουμελιώτη από την άλλη να βρίσκει χώρο για να εκτελέσει και να δημιουργήσει, αποτελώντας ιδανικό συμπλήρωμα για τον Κασκάνη στα γκαρντ! Ο Ορέστης έβαλε ένα τρίποντο ξανά, αλλά λίγο τα πολλά λάθη, λίγο η αστοχία και λίγο η επιθετική... τρέλα του Βαγγέλη Αβανίδη έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει μπροστά τους "πράσινους", με σκορ 73-62. Οι Reload πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Τα Paliagoura κέρδισαν την αναμέτρηση με τελικό σκορ 84-80 και δείχνουν πως με δύο αγωνιστικές να απομένουν για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, είναι σε καλό ρυθμό!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Αβανίδης με 36 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 λάθη. Από τους Reload ξεχώρισε ο Τάκης ο Πανταζής με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο.

Paliagoura (Κασκάνης): Αβανίδης 36, Ρουμελιώτης 9, Κασκάνης 15, Καλογιάννης 11, Μούσουρας 9, Τομαράς 4.

Reload (Περιβολάρης): Μουζάκης 8, Τριχιάς 11, Ορέστης 16, Πανταζής 18, Καραγκούνης, Δούρος 14, Δρακάκης 4, Γιαννιούδης 9.

Τί μας άρεσε: Το ανοιχτό παιχνίδι, το γρήγορο τέμπο!